Lidé žijící poblíž pardubického letiště si stěžují na hluk z vrtulníků a stíhaček. Ilustrační snímek

Lidé žijící poblíž pardubického letiště si stěžují na hluk z vrtulníků a stíhaček. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nižší daň nebo lepší školka. Hledá se odškodnění za hluk z vrtulníků

  • 8
Vedení společnosti LOM Praha je ochotné poslat pardubickým radním miliony korun. Peníze mají být odškodněním za hluk, který nad městem tropí výcvikové vrtulníky firmy. Radní se však nyní musí shodnout, na co peníze dají. Ve hře je i snížení daně z nemovitosti.

Rychlý přelet dvou podzvukových stíhaček Albatros. Za chvíli hlukově podstatně výraznější rachot z motoru švédských letounů Gripen. K tomu neustálé a velmi dlouhé kroužení výcvikových vrtulníků. Program lidí bydlících v okolí pardubického letiště je v posledních dnech poměrně bohatý. Tedy v případě, že jsou fanoušky letectví. Pokud je lomoz z motorů ruší, mají problém.

„V poslední době je tady provoz o dost silnější. Příjemné to zrovna není,“ říká Lukáš Rychter, který bydlí ve Starých Čívicích. Stroje létají přímo nad jeho zahradou.

I on tak přivítal informaci, že by postižení obyvatelé z okolí letiště mohli dostat kompenzaci. S takovou nabídkou přišli na radnici zástupci společnosti LOM Praha, kteří organizují na letišti výcvik pilotů vrtulníků.

„Zatím se mluví o jednotkách milionů korun nebo vysokých statisících korun. Nás nyní čeká na radnici debata nad tím, co za peníze pořídit. Zatím jsme se úplně neshodli a musíme to co nejdříve napravit,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jan Řehounek.

Podle něj je zatím ve hře několik možností. Jednou je vznik nadace, do které by stejnou částkou přispěla firma i město. „Z ní by se mohly proplácet projekty, které by nějak vylepšily život v místech, kde lidé hlukem trpí nejvíce. Umím si představit třeba lepší vybavení pro tamní školky,“ uvedl Jan Řehounek, který by naopak nezvedl ruku pro dotace třeba na pořádání poutí či podobných veselic.

Největší hluk trápí několik rodin z okrajových částí města

Logické je, že přímo dotčení lidé by měli větší radost, kdyby kompenzace za hluk byla více adresná. Pravdou totiž je, že ten nejsilnější rámus postihuje jen několik rodin z okrajových částí Starých Čívic, Popkovic, Nemošic nebo Nových Jesenčan.

„Mám obavu, že ta kompenzace, pokud nějaká vůbec bude, nebude mít velký smysl. Musí se něco udělat pro konkrétní postižené lidi,“ uvedl Jan Ilič, který si stěžuje na hluk z letadel dlouhodobě.

Stejný názor má i Petr Králíček, starosta šestého pardubického obvodu, pod který spadají i zmíněné Popkovice nebo Staré Čívice. „Už s předešlým vedením magistrátu jsem mluvil na téma snížení daně z nemovitosti pro lidi, kteří trpí hlukem nejvíce. Je to jednoznačně nejspravedlivější a také nejčistší řešení. Bohužel radní na to nikdy neslyšeli,“ uvedl Králíček.

Ovšem náměstek Řehounek by v zásadě proti takové kompenzaci nebyl. „Nikdy jsem o tom nepřemýšlel, ale logiku to má,“ uvedl včera.

Stížnosti na rachot z vrtulníků si vyslechl i primátor

Ostatně už se konala i schůzka stěžovatelů na hluk s primátorem Martinem Charvátem. Lidé na ní nejvíce nadávali právě na vrtulníky.

„Od pondělí do pátku je to fakt šílené, každou chvíli vám krouží hlučný stroj kolem baráku. Poslední vrtulníky přistávají těsně před 22. hodinou, je to náročné. Lepší to je jen v pátek, to se létá tak do 16 hodin. Mám obavu, že ani tato garnitura politiků nám nijak nepomůže a vrtulníky budou dál porušovat letovou hladinu a jiné normy,“ uvedl ke schůzce Ilič.

Leteckého výcviku na vrtulnících Mi-2 a Mi-17 se postupně až do léta zúčastní na tři desítky zahraničních pilotů. „Teoretická část pro první skupinu začala již v průběhu června ve školicím centru v Hradci Králové. Nyní se tato parta postupně přesunuje na vojenské letiště do Pardubic, kde začne nejdříve část pozemního výcviku a poté, opět postupně ve třech vlnách, i vlastní letecký výcvik ve vzduchu,“ sdělil ředitel Centra leteckého výcviku v Pardubicích Pavel Mareš.

K tomu až do půlky října musí lidé snést hluk z gripenů, které na několik týdnů dorazily do Pardubic ze své základny v Čáslavi, jež se opět opravuje.