Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Letohrad shání šindeláře a staré stroje, aby v létě opět ukázal dávná řemesla

  • 0
Už třetí Řemeslnická sobota v letohradském Novém dvoře ukáže lidem dávná téměř zapomenutá nebo nepoužívaná řemesla. Akce přivítá návštěvníky až za dva měsíce, loňští spokojení hosté se však po termínu pídí už nyní.

Interaktivní výstava s názornými ukázkami doplňuje stálou expozici v kamenném muzeu. "Už máme předběžně přihlášeno více než osmdesát řemeslníků z blízkého i dalekého okolí," potvrzuje majitel muzea Pavel Tacl.

Pořadatelé podle něj čekají nejen další řemeslníky, ale především více než dva a půl tisíce návštěvníků. "To je počet lidí, kteří akci navštívili v loňském roce. Podle zájmu, který máme už teď, se dá čekat návštěva ještě vyšší," doplňuje majitel muzea, které v roce 2009 získalo od portálu Kudykam titul Nejatraktivnější turistický cíl východních Čech.

Zájemci o účast se mohou stále ještě hlásit na adrese Společenského centra Nový dvůr. Řemeslníci, kteří budou chtít atraktivnější umístění na ploše areálu, se musí přihlásit nejpozději do konce května. Stejně jako ostatní musí ale počítat s tím, že jsou pro ně připravena poměrně přísná pravidla.

Počasí akci neohrozí

"Nechceme z téhle akce dělat tuctovou záležitost a snažíme se striktně zachovat její historický ráz," komentovala požadavky hlavní pořadatelka Drahomíra Taclová.

Každý stánek či prostranství musí být stylově zařízeny, řemeslníci i obsluha musí být oblečeni v dobovém oděvu. "V žádném případě tu nechceme vidět prodejce v džínsech, přístřešky z igelitu, zahradní altány nebo párty stany. Účastníci navíc mohou prodávat pouze zboží, které sami vyrábějí," upřesnila hlavní pořadatelka, podle níž na tom budou lépe ti řemeslníci, kteří zde předvedou ukázky své výroby po celý den.

Mimořádně budou v provozu také historické stroje, které jsou součástí stálé výstavy v samotném Muzeu řemesel.

Mezi největší letošní atrakce se bezpochyby zařadí kování koně, řezání dřeva na historických katrech, broušení skla, mlácení obilí na historické sestavě strojů nebo hasičské cvičení se starobylou stříkačkou. Řadu z nich si mohou návštěvníci sami vyzkoušet.