Dnešní vzhled Letního stadionu u arény pouze hyzdí centrum Pardubic. Tribuny se...

Dnešní vzhled Letního stadionu u arény pouze hyzdí centrum Pardubic. Tribuny se rozpadají před očima. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubice budou hrát druhou ligu, pořádný fotbalový stadion ale chybí

  • 10
Na pardubickém stadionu Pod Vinicí se bude hrát druhá fotbalová liga. Ale jen dočasně. Stánek je sice opravený, pro potřeby druholigového fotbalu je ale nevyhovující. Fotbalisté proto věří, že město konečně opraví Letní stadion. Městem s druhou ligou se Pardubice oficiálně stanou v neděli.

Zachránili vrcholový fotbal v Pardubicích jako takový. Během pár let dostali tým až do druhé ligy. Napumpovali statisíce korun do stadionku Pod Vinicí, aby byla soutěž kde hrát. Ovšem ani tak šéfové FK Pardubice nemají klidné spaní.

I přes masivní rekonstrukci zmíněného stadionku za 1,5 milionu korun, dostal klub pro hraní druhé ligy výjimku na pouhý rok. Pokud Pardubice soutěž udrží, budou za rok touhle dobou řešit palčivou otázku: kde máme hrát ligu?

"Přestavba stadionu Pod Vinicí byla náročná, ale zdařila se. Licenci jsme však dostali jen na rok. Dlouhodobě na svém stadionu zůstat nemůžeme. Chceme jednat s městem o opravě Letního stadionu u arény," uvedl šéf představenstva FK Pardubice Vladimír Pitter.

Podobná slova neříká poprvé a není ani prvním majitelem druholigové klubu, který něco podobného pronesl. Stejně mluvil před roky i jeho předchůdce Jiří Rýva. Jenže opravy stadionu se nedočkal a po několika marných jednáních s radními prodal v roce 2006 druhou ligu do Sokolova.

"Vzhled stadionu u arény je vážně ostudou města. Jsem určitě proto, aby se na něm dál hrál fotbal a aby se co nejdříve opravil," říká náměstek primátorky Jiří Rozinek, jehož ČSSD měla podporu kopané i ve volebním programu.

"Otázka je, kde na to vzít"

Jeho vyjádření může fotbalisty i jejich fanoušky pohladit po duši. Ovšem horší to je, když se začne mluvit o penězích. Na řádnou opravu zdevastovaného stadionu ze třicátých let minulého století bude totiž potřeba hodně tučná suma, kterou město v pokladně ani zdaleka nemá.

"Vidím to tak na sto milionů. Za tyto peníze by se stadion dal změnit tak, aby vyhovoval i pro druhou ligu. Otázka je, kde na to vzít," ptá se Rozinek.

Řešení se nabízí. Použít peníze z Evropské unie, které se mají prostavět při opravě Tyršových sadů či třídy Míru. Přípravy staveb se příliš nedaří a hlavně u parku vážně hrozí, že se na jeho rekonstrukci nestačí vyčerpat dotace včas.

"Teoreticky by to tak udělat šlo, ale v praxi je to příliš komplikované. Kdybychom peníze přesunuly, musel by být areál přístupný veřejnosti. Takové jsou podmínky Unie pro balík peněz, kterým nám na rozvoj centra města poskytla," uvedl náměstek Rozinek. "Existují však i jiné kapitoly dotace, ze kterých by peníze na fotbalový stadion šly čerpat," dodal.

Fotbalisté požádají město o spoluúčast

I další náměstci František Brendl a Martin Bílek se dušují, že rozhodnutí o podobě Letního stadionu a jeho okolí musí padnout co nejdříve. "Ještě na podzim musíme rozhodnout, jak území zkultivovat. Stadion, torzo sportovní haly, sady i blízká jatka, to vše je ostudou Pardubic," říká Brendl.

Dříve politici mluvili o tom, že by stadion měla opravit soukromá firma, která by ho od města dostala prakticky zadarmo a pak by na něm i v jeho okolí mohla podnikat. V době ekonomické krize se však o podobných možnostech už příliš nemluví. "Reálnější vidím cestu dotací," uvedl Rozinek.

V každém případě fotbalisty tlačí čas a navíc i vyprazdňující se pokladna. "Opravy stadionu Pod Vinicí jsme platili ze svého. Město požádáme o finanční spoluúčast," dodal Vladimír Pitter.

"Počítáme s tím, že fotbalisté přijdou s požadavky. Určitě se s nimi nějak domluvíme," dodal Martin Bílek.