Letní kino v pardubických Tyršových sadech

Letní kino v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Letní kino opustilo Tyršovy sady. Jestli je to navždy, ukážou volby

  • 4
Pardubické letní kino, které od roku 2006 zadarmo promítá v sadech, v neděli uzavřelo devátý ročník. Zda se za rok vrátí, se rozhodne v komunálních volbách. Ne všichni politici ho totiž chtějí zpět.

Jen co v neděli večer naposledy zhaslo v Tyršových sadech promítací plátno, pracovníci letního kina začali z parku odvážet lavice, stánky a další zařízení. Naplno totiž startuje oprava okolí pardubického zámku.

Jestli se vybavení bezplatného biografu po rekonstrukci někdy do sadů vrátí, není vůbec jasné. Pokud by se provozovatel kina Jan Motyčka držel čistě toho, co je psáno, pomalu by si měl začít hledat jiné místo.

Bezplatné letní kino v Tyršových sadech

Vstup do kina, které poprvé promítalo v parku v létě 2006, je zdarma. Jeden rok se kvůli plánované, ale neodstartované opravě sadů promítalo nedaleko skateparku za lihovarem. Letos ho navštívilo zhruba 30 tisíc lidí. Diváci mají v areálu připravené stovky míst na dřevěných lavicích, další mohou usednout na klasické zahradní plastové židle. K dispozici jsou i stánky s pitím a jídlem, nechybí záchody či tekoucí voda.

„Mám za to, že se rozhodne v komunálních volbách. Pokud uspějí strany, které nám nejsou úplně nakloněny, do parku se už kino nikdy nevrátí. To by mě hodně mrzelo,“ uvedl Jan Motyčka.

Není těžké si domyslet, že má na mysli zástupce Sdružení pro Pardubice a Sdružení Pardubáci. Právě jejich lídři - primátorka Štěpánka Fraňková a její náměstek František Brendl - v minulosti nešli Motyčkovi právě na ruku.

Nechtěli mu dát dotaci ve výši 600 tisíc korun, pak zase požadovali, aby v půlce července kino opustilo park kvůli začínající opravě. „Oba dva do kina dlouhodobě zvu, bohužel ani jednou nedorazili,“ stěžuje si Motyčka.

Pravdou ale je, že i v anketě MF DNES mezi lídry hlavních favoritů voleb v Pardubicích se právě oba dva zmínění politici k dalšímu působení biografu v jedinečném prostředí parku stavěli nejvíce skepticky.

„Bohužel projekt nic takového neumožňuje,“ říká jasně Brendl.

„Je to hodně kontroverzní otázka. V tomto případě je důležitá vzájemná ohleduplnost,“ je poněkud mírnější primátorka Fraňková.

Kámen úrazu je v tom, že politici se nijak nezasadili o to, aby projektant opravených Tyršových sadů zakomponoval do plánů prostor pro plátno a hlediště.

„Tam, kde bylo kino dosud, určitě být dál nemůže. Budou se tam vysazovat nové stromy. Prostor by se snad mohl najít na místě bývalého torza haly,“ říká František Brendl.

Zástupci dalších stran však jsou evidentně ochotni za kino v sadech bojovat poměrně tvrdě. Nejvíce si rukávy vyhrnuje lídr TOP 09 a dnešní radní Jan Němec. „Letní kino musí dál zůstat v parku. Jinde by to prostě nebylo ono. Myslím si, že to jen chce více politické vůle, která mně u některých kolegů zatím chybí,“ uvedl.

Před dvěma roky kino fungovalo za lihovarem a nadšení nebyli diváci ani provozovatel. „Žádné jiné místo se nedá s Tyršovými sady srovnat,“ dodal Jan Motyčka, podle kterého letos i přes častou nepřízeň počasí kino navštívilo 30 až 35 tisíc lidí.

Nikdo v tuto chvíli ale nedokáže říct, zda je vůbec technicky možné areál kina do projektu nových Tyršových sadů zařadit. „Myslím si, že kus louky snad v parku bude i nadále,“ věří Motyčka.

Zdá se tak, že konečné slovo řekne až nově složené zastupitelstvo. To bude mít půl roku na rozhodnutí. Oprava parku skončí na konci června.