Letní kino se z pardubických Tyršových sadů přesune jen o 100 metrů dál.

Letní kino se z pardubických Tyršových sadů přesune jen o 100 metrů dál. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubické letní kino přežije, zachrání ho přesun o sto metrů

  • 4
Letní kino, kam si lidé zvykli chodit během uplynulých šesti sezon, se vrací do centra Pardubic. Poté, co radnice oznámila, že ho letos nemá kde provozovat, se karta obrátila a město už pro něj upravuje plochu za sociálním úřadem.

Lidé v Pardubicích se letos svého letního kina pravděpodobně dočkají. Na tom, že by kino mohlo být mezi torzem sportovní haly a sociálním úřadem, se shodují jeho provozovatel Jan Motyčka, radní František Brendl a starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Pardubické letní kino

Poprvé mohli lidé chodit po celé prázdniny zdarma na promítání do Tyršových sadů v roce 2006.

Provozovatelé se museli potýkat s některými těžkostmi, například stížnostmi a peticemi obyvatel okolních domů, kterým vadil hluk. Vždy se však následující rok promítalo znova. Za celé prázdniny navštěvovalo kino až 60 tisíc lidí.

Konec kinu v Tyršových sadech udělala až plánovaná přestavba parku. Náhradní místo je hned vedle původního, u torza sportovní haly.

"V původně plánované lokalitě mezi torzem haly a sociálkou měla být příjezdová cesta pro stavební techniku při opravě parku. Nakonec tudy jezdit nebudou, už jsme proto začali s úpravou místa pro letní kino," řekl náměstek primátorky František Brendl.

Plátno zakryje staré ruiny

V parku se tak zrakům lidí opět ukázaly ruiny sportovní haly, které během let dokázaly zakrýt náletové dřeviny. Teď na místě vzniká zplanýrovaná plocha pro budoucí hlediště kina, torzo haly by mělo zakrýt promítací plátno. Nové místo je přitom asi sto metrů od původního kina.

"Vyčlenili jsme na vyčištění prostranství peníze z našich prostředků, teď ještě zbývá se dohodnout se sociálním úřadem, část pozemku je jejich," řekl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Zhatit návrat letního promítání, které radnice před několika týdny už odpískala, mohou jen peníze. Provozovatel kina dostával každý rok od města 200 tisíc korun, což podle něj bylo nedostatečné. Letos potřebuje trojnásobek.

Peníze na provoz musejí posvětit radní a zastupitelé

"Celkové náklady jsou přes milion korun. Něco zaplatíme ze svého, něco od sponzorů, ale bez dotace města se neobejdeme," řekl Motyčka. Argumentuje tím, že do kina chodí každý rok kolem šedesáti tisíc diváků, takže by radnice přispěla každému desetikorunou.

Brendl nepopírá, že se jedná o takto masovou kulturní akci, zároveň ale dodává, že 600 tisíc je přeci jen rána do rozpočtu. "Musela by projít rozpočtová změna. To znamená schválit ji v radě města a pak na zastupitelstvu. Sám změnu navrhnu a podpořím," řekl náměstek.

Brendl by mohl zvýšení dotace pro kino docílit. Alespoň se tak vyjádřil jeho kolega v radě města Jiří Rozinek. "V zásadě s tím nemám problém, pokud to půjde z rozpočtu kapitol, které má Brendl na starosti. Pokud to náměstek bude považovat za prioritu, já ho podpořím," řekl Rozinek.

Opozice kino chce, potřebuje ale vědět, na co půjde dotace

Pro zachování letního kina je i opozice. "Naše strana byla vždy pro zachování letního kina. Nedokážu ale říct, jak se postavíme k návrhu na změnu dotace, když nevím, k čemu by sloužila, potřebujeme k tomu nějaké podklady," řekl zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Motyčka uvedl, že dotaci spolknou provozní náklady. Dodal, že jen půjčovné filmů stojí přes 260 tisíc korun. Šestnáctého dubna se Motyčka sejde se starostou Menšíkem a náměstkem Brendlem na další jednání.

Pokud i na něm najdou společnou řeč, schválení dotace, projde-li radou města, dostanou v květnu na stůl zastupitelé. A pokud dvacet z nich zvedne ruku pro zachování letního kina a budou ochotni mu zvýšit dotaci, nestojí celoprázdninovému promítání filmů pod širým nebem nic v cestě.