Letní kino v pardubických Tyršových sadech

Letní kino v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Tyršovy sady se zavřou v půli července. Téměř na celý rok

  • 2
Dlouho odkládaný plán rekonstrukce Tyršových sadů se snad konečně dočká provedení. Stavební práce začnou již v polovině prázdnin. Letní kino musí park opustit nejpozději do osmnáctého července.

Tyršovy sady město uzavře již v polovině července. Společnost BAK, která má sady rekonstruovat, začne s přípravnými pracemi. Park poté bude téměř na rok pro veřejnost nepřístupný.

Nepříjemné důsledky to má pro Jana Motyčku, promotéra pardubického letního kina. Město již z Tyršových sadů kino vypovědělo a podle smlouvy tak musí provozovatel filmové promítání přesunout na méně atraktivní místo u skateparku. Kino opustí Tyršovy sady nejpozději do osmnáctého července.

„Pokusíme se kino přesunout během jediného dne, aby diváci nepřišli o žádné naše promítání. Je zřejmé, že to bude vyžadovat velké úsilí a vše se prodraží. Konstrukci převezeme a vybudujeme znovu, což může stát i přes sto tisíc,” říká Motyčka.

Celá událost také ukázala, jakou má letní kino podporu mezi Pardubičany. „Jsem rád, že nás diváci v této chvíli neopustili. Dokonce za mnou sami chodí a ptají se, zda nám mohou nějak pomoci. Nabídli mi zdarma i vůz na převoz části zařízení.”

Otázka, zda se letní kino do Tyršových sadů vrátí v příštích letech, zatím zůstává otevřená. Vedení města tuto možnost nevylučuje, vše záleží na dalším jednání s provozovatelem letního kina. Ten je však k této možnosti spíše skeptický:

„Tak, jak jsem viděl plány parku, nemám dojem, že by tam na událost podobného typu byl dostatek prostoru. Je to návrh architektonicky jistě zajímavý, ale s podobnými akcemi podle mě nepočítá,“ myslí si Motyčka.

Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které městu umožní rekonstrukci zahájit, přišlo na radnici na poslední chvíli.

„Nicméně jednali jsme již se společností BAK a dostalo se nám ubezpečení, že společnosti nic nebrání v uzavření a naplnění smlouvy a že zakázka bude provedena řádně a včas,“ říká primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Vedení města doufá, že se nebude opakovat situace z předminulého roku, kdy plánovaná oprava parku skončila fiaskem.

 Firma D. I. S. tehdy na poslední chvíli upustila od záměru práce vykonat. „Je to o morálce každé firmy. Pokud firma nedodrží smlouvu, budeme se soudit. Ale záruky, že se to nestane, nemáme. Po jednání s firmou však mohu říci, že na mě působí velmi solidně," říká Fraňková.

Společnost BAK nyní připravuje náležitosti nutné pro uzavření smlouvy mezi ní a městem. Jde zejména o aktualizaci harmonogramu prací a vystavení bankovních záruk a pojistných certifikátů.

„V tuto chvíli předpokládáme, že smlouva bude podepsána jedenáctého července a následovat bude předání staveniště,“ řekla primátorka. Podle plánů má pardubický park omládnout a nechat lépe vyniknout historické opevnění zámku. Návštěvníci zde naleznou promenádu, která bude sloužit nejen jako hlavní pěší korzo, ale také jako prostor pro společenská setkání či kulturní události.

Součástí plánované podoby parku je i městský mobiliář. Odpadkové koše a lavičky z exotického dřeva v ceně desítek tisíc za jeden kus jsou však podle kritiků předražené a zbytečné.

„Je to otázka osobního vkusu. Myslím, že se vše nemusí řešit nejlevnější možnou variantou. Respektuji původní odborný návrh, který tyto lavičky vybral. Doufám tedy, že budou náležitě kvalitní a park zkrášlí adekvátně k jejich pořizovací ceně,” uvedla primátorka Fraňková.

Revitalizace parku přijde na téměř devadesát milionů korun. Pardubice chtějí velkou část prostředků čerpat z fondů Evropské unie.

Podle rozhodnutí Regionální rady Severovýchod musí být práce zahájeny letos do prvního září a ukončeny do konce června příštího roku. „Věřím, že po všech peripetiích se nám park podaří obnovit tak, jak jsme plánovali,“ konstatuje primátorka.