Stejný leták dostali nedávno také obyvatelé měst a obcí na Vysočině.

Stejný leták dostali nedávno také obyvatelé měst a obcí na Vysočině. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Termosnímky jsou povinné, uvádí leták. Kdo firmě uvěří, přijde o tisíce

  • 3
V poštovních schránkách po celém Pardubickém kraji lidem přistávají letáky firmy NanoTrend, které majitele domů nabádají, aby si nechali budovu nasnímat termokamerou. Text vyznívá tak, že jde o povinnost. Experti ovšem takový předpis popírají.

"Ve městě proběhne kontrola úniků tepla u nezateplených i zateplených domů termovizí. Může být použito pro povinný průkaz energetické náročnosti budovy. Cena snímků tepelných úniků je 100 korun s DPH."

Leták od brněnské firmy NanoTrend s tímto textem v posledních týdnech obdržely rodiny v Pardubicích, Chrudimi, Slatiňanech i v dalších městech kraje. Ačkoliv se zdá, že je mu potřeba vyhovět, opak je pravda. Podle odborníků je silně zavádějící a lidé by na něj neměli reagovat.

Kde je nutný energetický průkaz

Od 1. 1. 2009: u novostaveb a
u rekonstrukcí, jimiž se mění více než 25 procent obálky budovy - tu tvoří konstrukce obklopující vytápěnou část domu.

Od 1. 1. 2013: u prodávaných domů a bytů a u pronajímaných rodinných domů, u bytů ho lze nahradit fakturami za energie za poslední 3 roky.

Od 1. 1. 2015: u všech bytových domů s plochou nad 1 500 m².

Od 1. 1. 2016: u pronajímaných bytů

Od 1. 1. 2017: u všech bytových domů s plochou nad 1 000 m².

Od 1. 1. 2019: u všech ostatních bytových domů.

O matení lidí hovoří i Zbyněk Bouda, šéf Energetické agentury Vysočiny (EAV). Snímků je totiž třeba udělat hned několik a cena se tak může vyšplhat do tisíců korun.

"Měření termokamerou v podstatě nic neřekne. Nemá vypovídající hodnotu, a tudíž žádný smysl. Firma se jen snaží dostat z lidí peníze," říká. "Takové měření nemá smysl, zvlášť v současných teplotách. Bohužel, lidé na nabídku naletí," doplnil.

Na městském úřadě pardubického pátého obvodu šli při ochraně lidí před firmou ještě dál. Malá radnice vydala dokonce tiskovou zprávu, ve které varuje před podvodníky.

"Leták navíc vyvolává dojem, že snímkování je povinné. Nabídka se odkazuje na zákon o hospodaření s energií," uvedla Renata Říhová z kanceláře starosty pátého obvodu.

Energetický štítek domu je už skutečně v několika případech povinný (viz box). Ovšem většina lidí se o něj zatím vůbec nemusí zajímat.

"Rád bych občany informoval o tom, že pořizování snímků není povinné a je zbytečné za snímky utrácet peníze. Měření je navíc třeba provádět v období, kdy je nejvyšší rozdíl vnitřní a venkovní teploty, tedy spíše v zimě než uprostřed teplého jara," uvedl starosta pátého obvodu Jiří Hájek.

Ovšem sami zástupci firmy odmítají, že by z někoho chtěli jen vytáhnout peníze. Ostatně na letáku je i adresa firmy, její IČO a několik kontaktů.

Na telefonním čísle společnosti NanoTrend pak funguje normální zákaznická linka, kterou lidé znají z bank či pojišťoven.

"Měření nabízíme lidem, kteří si ho nechtějí nebo nemohou dovolit za stávající přemrštěné ceny. Informujeme majitele domů o tom, kudy jim teplo uniká, a umožňujeme jim, aby se sami podívali, kde mají problém," uvedl jednatel firmy NanoTrend Dalibor Adamec s tím, že by snímky dělali až v zimě.

Vedení firmy se hájí, že by měření prováděla až v zimě

"Nyní se snažíme lidi pouze registrovat tak, abychom mohli hned na začátku zimy začít měřit. Abychom službu mohli naplánovat v ideálních podmínkách, vybrali jsme již na jaře vzorovou část zájemců, kterým jsme jejich nemovitosti nafotili," uvedl jednatel firmy Adamec.

Podobně mluvil i operátor společnosti. Oba dva budili spíše dojem, že lidem chtějí poradit, kde jim uniká teplo z bytů. Tvorba energetických průkazů by prý byla jen takovým doplňkem v případě zájmu. Navíc ve firmě odmítají, že by něco dělali za zády radnic a samospráv.

"Netuším, proč o nás píšou na radnici na pardubické Dukle jako o podvodnících. Vždy jsme předem informovali, že budeme v dané obci letáky rozdávat. Rozhodně nechceme nikoho podvádět," doplnil jednatel společnosti.

Podle Zbyňka Boudy jsou však i levnější způsoby, jak zjistit únik tepla než focení termokamerou. "Stačí zjistit spotřebu, vypočítat reálnou spotřebu energií na topení a doplnit charakteristiku domu ze stavebních výkresů. Až poté mi může termokamera říci, jestli jsou někde větší úniky tepla," dodal šéf EAV.