Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Záchranářů jezdí víc, ale lékaři mezi nimi ubývají. Čekají pod střechou

  • 3
Lékaři v sanitkách záchranářů v Pardubickém kraji poměrně rychle mizí. Vedení kraje počítá s tím, že je budou postupně nahrazovat vysokoškolsky vzdělaní záchranáři.

Záchranná služba Pardubického kraje sice postupně zvyšuje počet posádek, ale lékařů je v nich stále méně.

„Kdyby ve všech sanitách museli jet lékaři, tak například zásah v pardubické věznici, kde se otrávili vězni, bychom nezvládli,“ řekl ředitel Záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda. Přímo v Pardubicích má záchranka šest posádek. Ve věznici se přiotrávilo 11 vězňů, kteří si podle Generálního ředitelství Vězeňské služby vzali léky na srdeční arytmii v domnění, že jde o drogu.

V Pardubickém kraji je pacientům k dispozici 30 posádek záchranné služby, z toho je jen dvanáct s lékařem. Čtyři z nich navíc mají jiný režim, například fungují jen přes den. Ještě před šesti lety byla v Pardubickém kraji jasná převaha lékařských posádek. Ve 22 výjezdových skupinách jich bylo 14.

Je to evropský trend, tvrdí Línek

Za velkou částí pacientů dnes jezdí jen sanita se záchranářem - paramedikem a lékaře dispečink pošle osobním autem jen za lidmi, kteří jeho pomoc nutně potřebují. Lékařů v tomto systému je méně a provoz záchranky díky tomu vyjde levněji. Díky tomu ale může záchranná služba postavit víc výjezdových skupin a zajistit rychlejší příjezd pomoci.

Zatímco zavádění nelékařských posádek před několik lety provázely menší či větší protesty v jednotlivých lokalitách, nyní už se z toho stává samozřejmost.

Náměstek hejtmana Roman Línek tvrdí, že to je celoevropský trend, který bude pokračovat i v dalších letech.

„V terénu zasahují vysokoškolsky vzdělaní záchranáři a lékař je spíše v nemocnicích, na centrálních příjmech. A pokud je potřeba v terénu, tak vyjede k případu, ale to vyhodnotí operační středisko,“ uvedl Línek. „Jen 20 až 25 procent výjezdů vyžaduje přítomnost lékaře,“ řekl Svoboda.

Pardubický kraj plánuje další zvýšení počtu posádek i výjezdových stanovišť, ale bez lékařů. V poslední době postavil novou výjezdovou základnu záchranky ve Skutči a rekonstruoval dva objekty pro základny v Hlinsku a v Poličce. Dalších nových budov by se měli dočkat v lokalitách Pardubice – západ, Chrudim, Vysoké Mýto a Holice. Politici uvažují o otevření nové základny záchranářů na Seči, nejdříve v roce 2017 či o rok později.

„Náklad je dva a půl milionu korun na krajský rozpočet každoročně, takže to bude vyžadovat v příštích letech politické rozhodnutí,“ uvedl Línek.