Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nemocnicím chybějí lékaři. Někde tak nebudou 24 hodin denně

  • 13
Kvůli chybějícím lékařům se mění chod nemocnic v Pardubickém kraji. Na některých odděleních už nebudou k dispozici 24 hodin denně. Některá oddělení budou fungovat jako stacionář a pacienti budou chodit na noc domů.

Teoreticky je v noci na každém oddělení akutní medicíny v pěti krajských nemocnicích k dispozici čtyřiadvacet hodin lékař, který může nemocnému okamžitě pomoci. Gynekolog, urolog, oční lékař, chirurg či internista. Vedení Nemocnice Pardubického kraje ale oznámilo, že v budoucnu tento režim pokračovat nemůže. Chybějí lékaři.

„Nevyhneme se otázce dvacetičtyřhodinové dostupnosti jednotlivých služeb, není to dlouhodobě udržitelné, nebudeme na to mít personál,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Dodal, že pokud přijde tlak na naplňování zákoníku práce, změny budou v nemocnicích nevyhnutelné. „Zvlášť když někde jsou tyto lokality blízko sebe,“ uvedl.

MF DNES zjistila, že ve skutečnosti už existují oddělení v kraji, která na podobný režim již v tichosti najela. Lékař není v nemocnici, ale je připraven doma na telefonu. Důvodem byl nedostatek lidí.

Teoreticky může například chirurg zajistit službu i pro oddělení ortopedie nebo třeba urologie a jeho kolegové mohou zůstat připraveni doma. Nebo je možné, aby chirurgové sloužili pohotovost pro dvě sousední nemocnice najednou. Poslanec ANO a primář dětského oddělení chrudimské nemocnice David Kasal připouští, že to fungovat může.

„Ale bude to směřovat k tomu, že výhledově jedna nemocnice skončí. V noci se operují nejenom akutní případy, ale i pacienti, kteří leží a zhorší se. Jejich převážení by bylo velmi komplikované,“ řekl Kasal.

Diskuse o změnách nastane až po volbách

Ředitel Záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda plán nemocnic podporuje. „Když o urologické pacienty pečuje urolog, je to přidaná hodnota, ale může to řešit lékař s jinou specializací, dá se to řešit příslužbami doma na telefonu. Je to celoevropský trend a jediná cesta. Vedení nemocnice jen musí vyřešit, jak to provést, aby nepoklesla standardní úroveň péče,“ uvedl.

Omezení služeb lékařů v nemocnici ale nebude jedinou změnou. Krajští politici si najali odborníky, kteří jim mají poradit, jak upravit chod nemocnic.

„Medicína pokročila, je na to potřeba reagovat. I za pomoci externích odborníků chceme mít návrhy, jak dál směřovat zdravotnictví,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek. Analytická část koncepce má být hotová letos na jaře, diskuse o změnách je však načasována až na závěr roku - tedy po krajských volbách.

Není ale vyloučeno, že některé změny v nemocnicích se odehrají živelně, jako se to stalo v litomyšlské nemocnici. V roce 2013 tam byla uzavřena porodnice kvůli odchodu pediatrů z tamního dětského oddělení. Nemocnice Pardubického kraje ostatně musí řešit nedostatek personálu prakticky všude.

„V každé nemocnici je to trochu jinak, Pardubice, pokud jde o lékaře, jsou na tom dobře, hůře naopak především dvě nemocnice okresu Svitavy. Nikde jsme ale nemuseli uzavřít žádné oddělení. Jsou třeba dočasně omezeny části lůžkových kapacit, avšak tak, aby se to nepromítlo do dostupnosti péče,“ řekl Gottvald.

V praxi to znamená, že například část infekčního oddělení v pardubické nemocnici funguje jako stacionář. Pacienti přichází na infuzní terapie, ale na noc odchází domů. „Je otázkou, jestli tento režim není vhodný z ekonomického a provozního pohledu i do budoucna,“ uvedl Gottvald.