Relax Medical wellness pobyty jako alternativa k těm hrazeným pojišťovnou zahrnují například i nahřívání lávovými kameny. (Ilustrační snímek)

Relax Medical wellness pobyty jako alternativa k těm hrazeným pojišťovnou zahrnují například i nahřívání lávovými kameny. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Vyhláška omezí pobyty v lázních. V Bohdanči lákají na placené programy

  • 1
Úbytku klientů zřejmě příští rok budou muset čelit jediné lázně v kraji - Lázně Bohdaneč. Může za to novela vyhlášky, která o týden zkracuje komplexní hrazenou péči a současně omezuje opakované pobyty v lázních. V Bohdanči proto už nyní nabízejí nemocným i zdravým klientům pružnější balíčky služeb.

Pacienti bohdanečských lázní by ale podle jejich vedení šetření neměli pocítit. Lázně pro ně připravily nové programy. "Nový indikační seznam platný od prvního října nás pravděpodobně zasáhne až po Novém roce," říká finanční ředitelka Dana Vokálová.

Nové programy v Lázních Bohdaneč

* Lázně v průběhu září začnou s prodejem nových pobytů pro klienty, kterým nebyla přiznána péče hrazená pojišťovnou.

* Čtyři typy programů pro pacienty s různými onemocněními navrhli v lázních v délce 9, 14 nebo 21 dní.

* V ceně je zahrnuto ubytování, plné penze a léčebný program.

1. Lidé s artrózou kyčlí a kolen zaplatí za 9 dní a 22 procedur od 10 578 Kč. Pokud zvolí nejdelší variantu s 53 procedurami, zaplatí v závislosti na typu ubytování částku od 21 128 Kč výše.

2. Bechtěreviky vyjde 14denní pobyt v lázních mimo sezonu na necelých 15 tisíc. Čeká na ně 38 procedur, včetně elektroléčby, slatinného zábalu nebo třeba skupinové cvičení v bazénu.

3. Pacienty, kteří do lázní přijedou doléčovat poúrazové stavy nebo pacienty po operacích totální endoprotézy, vyjde devítidenní pobyt na 10 768 Kč. Dvoutýdenní s 36 procedurami pak na 15 242 Kč, v sezoně v jednolůžkovém pokoji až 21 612 Kč.

4. Poslední program je pro pacienty s přetrvávajícími bolestmi zad. Za čtrnáctidenní pobyt zahrnující lékařské vyšetření, masáže, zábaly a skupinová cvičení zaplatí od 14 502 Kč. V sezoně 15 384 Kč.

5. Zdraví klienti si v lázních mohou vybrat z nabídky wellness pobytů. Jejich cílem je spíše než léčba či prevence relaxace. Klienti si mohou odpočinout při zábalech, masážích a koupelích. Cena za týden pro jednoho s polopenzí se pohybuje kolem sedmi tisíc. Prodloužený víkend (4 dny, 3 noci) v sezoně stojí od 3 345 Kč do 5 235 Kč.

Lékaři mohou vypisovat lázeňskou léčbu podle starého seznamu až do konce září, a pacientům tak ještě do konce roku budou pojišťovny hradit péči podle starých pravidel.

Do lázní? Jen jednou za dva roky

"Kromě zkrácení kompletně hrazené péče ze čtyř týdnů na tři je zásadní změnou ve vyhlášce omezení opakování. Pacienti se nově dostane do lázní jen jednou za 24 měsíců," popisuje Vokálová. Případnou další návštěvu lázní si pak budou muset částečně hradit.

Na což lidé u nás nejsou zvyklí. "Pacienti mají pocit, že se o ně musí postarat zdravotní pojišťovna. Peníze do svého zdraví sami neinvestují," říká Vokálová.

A právě úbytek klientů, kteří do lázní dojíždí opakovaně, může podle ředitelky znamenat existenční potíže. "Příští rok bude o přežití a zmapování dopadu nového systému. Nemám věšteckou kouli, takže dopředu neodhadnu, jak přesně se nás novelizovaná vyhláška dotkne. Jisté ale je, že budeme muset přenastavit celou strategii," říká.

Omezením návštěvy lázní budou podle ortopedky Jany Haltuchové trpět především chroničtí revmatici a bechtěrevici.

"Lázně jednou za dva roky jsou pro ně málo a může to dokonce znamenat zhoršení jejich zdravotního stavu. Lázeňská péče je totiž základem léčby revmatiků a bechtěreviků a přináší úlevu na několik měsíců dopředu," říká ortopedka.

Na druhou stranu chápe záměr ministerstva, protože jako lékařka se setkává i s pacienty, kteří lázeňské péče zneužívají jako levné dovolené a péčí o své zdraví se jinak nijak nezatěžují.

Pronajímání lázeňských pavilonů zatím nehrozí

V Bohdanči proto už dopředu navrhli nové pobytové balíčky pro ty, kterým není jejich zdraví lhostejné. Takzvané medical wellness programy by měly být alternativou ke klasické lázeňské péči. Využít by je mohli zejména ti pacienti, kteří už na plně hrazenou péči nebudou mít nárok, a přesto lázně potřebují.

"Děláme vlastně takovou osvětu. Snažíme se lidem vysvětlit, že investice do zdraví se vyplatí," říká finanční ředitelka bohdanečských lázní.

Možné pronajímání lázeňských pavilonů za účelem šetření ale Vokálová prozatím odmítá. "Ubytovací kapacity využíváme z 83 procent, takže nevidím důvod, proč se části budov zbavovat," říká. Spekuluje se i o využití lázeňských budov pro pacienty léčeben pro dlouhodobě nemocné. Tuto úvahu však vedení lázní považuje za okrajovou a těžko proveditelnou.

Nová vyhláška, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví, upravuje dosavadní indikační seznam, který přiznává nárok na komplexní a příspěvkovou lázeňskou léčbu. Indikační seznam sice zachovává plně hrazenou péči, ale zkracuje ji ze čtyř týdnů na tři. Příspěvková péče, tedy ta, kterou si z části hradí pacienti, pak bude více variabilní. Pacienti si budou moci vybrat zda v lázních stráví tři týdny, nebo jen čtrnáct dní.