Navrácení zachráněných labutí na Labe do Pardubic

Navrácení zachráněných labutí na Labe do Pardubic | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Labutě vyléčené z otravy se vrátily na pardubické Labe

  • 1
Do Pardubic se vrátily labutě, které přežily otravu botulotoxinem loni v listopadu. Zachránila je péče veterináře a pracovníků záchranné stanice Pasíčka z Chrudimska. Další tři ptáci uhynuli.

Uzdravená zvířata se nevrátila na jezírko Bajkal, odkud je v listopadu zachraňovali hasiči, ale do Labe. Ve volné řece je ohrožení botulotoxinem menší.

BOTULOTOXIN

Bakterie, která produkuje botulotoxin, se rozmnožuje při tlení zbytků. Je to nervový jed, který způsobuje povolení svalů. "Je to podobné jako šípový jed, který používají indiáni. Bakterie se může rozmnožit například při tlení mrtvých ryb a drobných živočichů," popsal veterinář Josef Tabery.

"Labutě dostávaly léky a mixovanou stravu pomocí sondy. V prvních dvou týdnech byla péče velmi intenzivní, zaměstnala v podstatě jednoho člověka," popsal dlouhou cestu k úspěchu Josef Cach ze záchranné stanice v Boru u Skutče.

Do přírody se vrátila také čtvrtá labuť z péče stanice, která se zranila při nárazu do elektrického vedení. Několik desítek kilometrů převozu ptáci snášeli dobře, zabalení do pytlů.

Navrácení zachráněných labutí na Labe do PardubicNavrácení zachráněných labutí na Labe do Pardubic

S jejich umístěním do řeky opět pomohli hasiči. Labutě, které celou dobu léčby nebyly ve vodě, naložili do člunu a odvezli na hladinu.

"Hasiči stále častěji spolupracují s pracovníky Záchranné stanice Pasíčka z Boru u Skutče nebo si hasiče záchranná stanice volá na pomoc ke zvířatům v nepřístupném terénu či na vodní hladině," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.