Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Topič, MAFRA

Soudci varují: Nebude nás dost na vyřízení žalob běženců z Králík

  • 5
Ministerstvo vnitra plánuje otevření tábora pro uprchlíky v Králíkách, ale kromě odporu části místních obyvatel se objevil ještě jeden problém. Pardubická pobočka krajského soudu v Hradci Králové na novou agendu nemá dost lidí.

Vznik nového azylového zařízení v Králíkách provázejí zmatky. Pracovníci ministerstva vnitra už o něm informují místní politiky jako o hotové věci, ale Krajskému soudu v Hradci Králové, který by žádosti uprchlíků o azyl musel řešit, nikdo nic neřekl. A to i přesto, že podle soudců na něco takového není vůbec připravena pardubická pobočka krajského soudu.

Právě ta by musela rozhodovat o dalším osudu uprchlíků, protože ti budou uvádět jako místo pobytu Králíky, a tedy Pardubický kraj.

„Nic oficiálního nám skutečně nebylo sděleno. Mluví se o 120 uchazečích. Nárůst agendy by byl značný, rozhodně bychom to museli řešit,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Kateřina Podeszwová.

Ta se odkazuje na informace z kanceláře starostky v Králíkách s tím, že soud neví, zda tam zařízení vznikne, nebo ne.

„Zatím to není jisté, podle jejich informací se situace stále mění ze dne na den,“ dodala Podeszwová.

Vláda chce do budovy bývalého Výchovného ústavu a dětského domova v Králíkách umístit migranty, kteří budou žádat o pobyt na území České republiky a splňují mezinárodní statut uprchlíka.

Z toho, co k věci zveřejnilo ministerstvo vnitra, to vypadá, že je rozhodnuto. „Pardubickému kraji bude přiděleno na zajištění bezpečnosti v souvislosti se zprovozněním pobytového střediska v Králíkách 15 policistů a dalších sedm policistů cizinecké policie,“ uvedla mimo jiné Hana Malá z oddělení komunikace ministerstva vnitra. Pobytové středisko je podle ní přitom rezervním zařízením a „bude zprovozněno dle aktuální potřeby“.

Na pardubické pobočce krajského soudu ale nyní pracují jen tři soudci, kteří vyřizují celou agendu správního soudnictví. Ti by najednou museli řešit většinu žalob, které budou podávat běženci z Králík.

„Tuto agendu bude navíc třeba ze zákona přednostně vyřizovat před žalobami občanů České republiky,“ řekl soudce pardubické pobočky krajského soudu Aleš Korejtko. V zákoně je uvedeno, že soud přednostně vyřizuje mimo jiné návrhy a žaloby ve věcech mezinárodní ochrany či rozhodnutí o povinnosti opustit území a rozhodnutí o zajištění cizince.

Žadatelé bojují o azyl žalobami

Jednání soudu se většinou neobejdou bez tlumočníků. Během posledních deseti měsíců požádalo v České republice o azyl celkem 1 245 cizinců. České úřady udělily azyl pouze 52 žadatelům, dalším 344 lidem přikleply doplňkovou ochranu. To znamená, že ministerstvo vnitra většinu žádostí o azyl odmítne, nicméně žadatelé podají proti rozhodnutí žalobu ke krajskému soudu.

Tím se vyhnou nucenému odjezdu z České republiky. Pokud nepochodí ani u krajského soudu, mohou proti jeho rozhodnutí podat kasační stížnost. Celý proces trvá dlouho a stačí změna poměrů - například když rodina žadatele o azyl čeká dítě - a vše může začít znovu.

Vedení Krajského soudu v Hradci Králové se rozhodlo, že počká, až bude rozhodnutí o zřízení pobytového zařízení oficiální.

„V tuto chvíli nebudeme činit žádné kroky, abychom se na to připravili. I kdyby zařízení bylo otevřeno a vznikla nová agenda, první žadatelé by tam přišli v prosinci a soudci budou první případy řešit v červnu či v červenci roku 2016. Myslíme si, že ještě bude prostor pro personální posílení,“ sdělila Podeszwová.

Řešením by byli noví asistenti soudců

Mluvčí krajského soudu předpokládá, že do Pardubic nepřijdou noví soudci, nýbrž by těm stávajícím pomáhali asistenti, což by jejich práci urychlilo.

„Pomoci soudcům přes asistenty bude jednodušší. Museli bychom to samozřejmě projednat s ministerstvem spravedlnosti,“ řekla Kateřina Podeszwová.

Proti vzniku pobytového centra v Králíkách se postavil hejtman Martin Netolický z ČSSD, podle něhož může zařízení přinést komplikace například ve speciálních třídách nebo dostatečné lékařské péči.

„Zvedla se kolem toho debata na téma školství, má-li fungovat integrace, musí děti chodit do školy. Stejně tak je tu nedostatek lékařů, kteří nejsou ani pro běžné občany v dostatečném počtu, navíc budou problémy i s jazykovou bariérou,“ řekl hejtman.

Ve středu se měli obyvatelé Králík dozvědět o chystaném zařízení víc přímo od pracovníků ministerstva vnitra. Ti měli do Králík přijet na besedu do kulturního domu. Ovšem ministerstvo bez uvedení důvodu účast svých zástupců zrušilo. Přesto se starostka Jana Ponocná spolu s hejtmanem Netolickým rozhodli s lidmi v 17 hodin setkat.