Ošetřovatelé evakuovali přibližně 220 koní.

Ošetřovatelé evakuovali přibližně 220 koní. | foto: ČTK

První stěhování klisen po 150 letech. Teď doufají, že ve zdraví porodí

  • 2
Poprvé od roku 1866 se museli z kladrubského hřebčína odstěhovat koně. Ve čtvrtek a ve středu je ošetřovatelé převáděli do nedalekých Selmic, kde budou trávit čas, dokud se neopraví jejich stáje. Přesun po silnici se obešel bez větších potíží.

Zhruba ve čtyřsetleté historii hřebčína v Kladrubech nad Labem se z něj koně stěhovali jen třikrát. Evakuace bývala vzhledem k válečným stavům hektická a rychlá. Nynější přesun koní byl naopak klidný a pečlivě naplánovaný. Koně po dobu roční rekonstrukce objektů hřebčína budou žít v jiných stájích po okolí.

"Naposledy se koně evakuovali za prusko-rakouské války v roce 1866, na odstěhování měli asi jen několik hodin a pak šli několik dní a nakonec doputovali až do Uher. Teď je to samozřejmě jiné, všechno je předem připravené a koně nejdou ani tak daleko," řekl ředitel hřebčína Jiří Machek.

Ošetřovatelé přesouvali ve středu a ve čtvrtek postupně přibližně 220 koní. Průvod šestatřiceti starokladrubských běloušů vyrazil s doprovodem do nedalekých Selmic. Chovné klisny vše zvládaly trpělivě a klidně.

"Koně jsou zvyklí, že se pořád někam převádějí. To je takový koloběh, že se přesouvají ze stáje do stáje. Všichni budeme doufat, že nám klisny v Selmicích ve zdraví porodí," řekla vedoucí chovu Eva Kozlová.

Klisny šly v řadě za sebou a každá z nich měla i svůj vlastní doprovod. Podle ředitele už místní řidiči vědí, že se po silnicích v okolí hřebčína převádějí stáda koní, a jezdí opatrněji. Když se přemísťují méně disciplinovaná hříbata, mívají i policejní doprovod. Dnes se přesun dospělých koní obešel bez policejního dozoru.

"Je potřeba si dávat pozor na auta, na koně před sebou, za sebou, vnímat koně, jak se chová, jestli je klidný, jestli se něčeho bojí, ujišťovat ho o své přítomnosti," řekla Julie Fedorová z místní střední školy chovu koní a jezdectví.

Přesun koní skončil v čtvrtek

Část koní ve výcviku se už přestěhovala do hřebčína ve Slatiňanech, kde se chovají starokladrubští vraníci. "Vše proběhlo v klidu. Ve čtvrtek dopoledne jsme přesun v poklidu dokončili," uvedl zástupce ředitele Jiří Jehlička.

V Selmicích budou klisny s hříbaty. Další koně budou mít zázemí v hospodářském dvoře a padoku v Kladrubech, tyto objekty nejsou zahrnuté do rozsáhlé rekonstrukce hřebčína.

"Kvůli opravě bude hřebčín pro veřejnost uzavřen, s jedinou výjimkou, uspořádáme mezinárodní závody spřežení, takzvaný Rudolfův pohár ve dnech 24. až 27. dubna. Veřejnost ale může navštívit hřebčín ve Slatiňanech," dodal ředitel hřebčína.

Samotné práce za 170 milionů korun bez daně by měly začít už za několik málo týdnů, nejspíše na začátku února.

"Už tento týden si firmy začnou přebírat prázdné objekty, začnou dělat harmonogram zařízení staveniště, jako jsou buňky, předání nějakých přípojek a podobně. Příští týden by chtěly zahájit průzkumné práce a začátkem února zahájit přípravné stavební práce," dodala Lenka Dudová, koordinátorka projektu.

Na projekt s názvem Obnova součástí národní kulturní památky v Kladrubech nad Labem je v Integrovaném operačním programu vyčleněno necelých 300 milionů korun. Tolik peněz ale hřebčín ani potřebovat nebude. Stavební práce budou stát včetně DPH 205 milionů korun, celková cena zahrnuje i opci na další rekonstrukce.

,