Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Při opravě hotelu chtěli Unii obrat o 25 milionů, míří před soud

  • 4
Vyšetřování policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který se zabýval průběhem modernizace chrudimského hotelu Bohemia, je u konce. K soudu půjdou podnikatelé i další lidé kolem dotací.

Dotačního podvodu za desítky milionů korun se podle pražského Vrchního státního zastupitelství dopustila skupina podnikatelů a dalších „spřátelených“ osob během opravy hotelu Bohemia v Chrudimi. Obžalobu dostalo celkem osm lidí a tři firmy a stojí v ní, že se obvinění pokusili poškodit finanční zájmy Evropské unie tím, že se ji snažili obrat o 25,2 milionu korun.

„Obvinění v rámci projektu modernizace hotelu financovaného z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod uváděli nepravdivé údaje a v žádostech o proplacení nákladů předkládali nepravdivé dokumenty,“ uvedl státní zástupce Adam Borgula.

Celková suma, kterou chtěli obvinění získat, tak narůstala do obřích rozměrů, byť se stále do jejich kapsy nepřesunula ani koruna.

„Tímto jednáním byla obviněnými následně také neoprávněně předložena Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod žádost o platbu ve výši 25 196 869 korun s DPH, přičemž k jejímu vyplacení nedošlo,“ upřesnil Borgula v tiskové zprávě.

Zatýkání lidí policie provedla v květnu roku 2013. Kromě firem kolem hotelu Bohemia skončili ten samý den v poutech také lidé, kteří se podíleli na opravě národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Společným jmenovatelem obou případů pak byla firma Metrostav, která dodávala stavební práce jak v Chrudimi, tak v Kladrubech. Její kanceláře policie následně také zapečetila.

Hotel Bohemia

V lednu 2013 začala rekonstrukce největšího chrudimského hotelu Bohemia. Díky dotaci 43 milionů korun z Unie měl být větší a doplněný podzemním parkovištěm. Práce se však kvůli vyšetřování zastavily. Firmu Homa holding, které hotel patří, loni koupila společnost Bazcom, která se však specializuje na vymáhání dluhů. Výsledek pro Chrudim je ovšem velmi nepříjemný. Modernizace hotelu se zastavila a v centru města zůstalo rozsáhlé prázdné a zanedbané prostranství. Přitom tu původně měly i s pomocí městských peněz vyrůst nové podzemní garáže.

Kvůli oběma případům navíc v roce 2013 zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na radnici v Chrudimi a v Regionální radě regionu Severovýchod v Hradci Králové.

Devět lidí ze stavebních firem a hřebčína si později vyslechlo obvinění. Opravu hřebčína v Kladrubech provázely dohody velkých stavebních firem. Firmy si podle záznamů policejních odposlechů rozdělovaly milionové provize za to, že některé šly do soutěže jen naoko s vysokou nabízenou cenou.

Mezi tehdy obviněnými byli manažeři stavebních firem Enteria, Geosan Group, Strabag nebo Metrostav či Simona Voňková, dřívější zastupující ředitelka hřebčína. Hotel Bohemia v té době vlastnila společnost Homa holding.

Na modernizaci budovy dostala evropskou dotaci přes 43 milionů korun, která byla později pozastavena právě kvůli vyšetřování zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech nad Labem.