Archeologický průzkum u Medlešic na místě budoucího obchvatu Chrudimi (25. srpna 2011) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kutání na obchvatu Chrudimi dovedlo archeology k osadě z 9. století

  • 1
Nedaleko Chrudimi u obce Kočí stála v raném středověku osada. Archeologové objevili stopy po domech z devátého století při záchranném výzkumu na trase budoucího silničního obchvatu města. Nad osadou byla ještě další, z pozdější doby. Její existenci potvrzují nejen zlomky keramiky.

"Na místě předlokační osady jsme našli kulové jámy po dřevěných domech a stopy po kulových žlabech, které mají přesně danou linii. Díky tomu víme, kde který dům stál," říká archeolog Jan Musil z Regionálního muzea v Chrudimi, který průzkum vede.

V raném středověku bylo osídlení rozptýlené, centrálním bodem bylo přemyslovské hradiště a kolem síť nejrůznějších osad, které pravděpodobně během třináctého století zanikly, protože se lidé přesouvali do nově založeného města.

Archeologický průzkum u Medlešic na místě budoucího obchvatu Chrudimi (25.
Archeologický průzkum u Medlešic na místě budoucího obchvatu Chrudimi (25.
Archeologický průzkum u Medlešic na místě budoucího obchvatu Chrudimi (25.

"Objevení předlokační osady na Chrudimsku v takovém rozsahu nemá v českých zemích obdoby. My o těchto osadách víme z písemných pramenů, ale odkrýváme jen jejich cípy," uvedl Musil.

U Medlešic se našly stopy po cihelně

Tím ale zajímavé nálezy nekončí. Na trase budoucího obchvatu archeologové pracují u obce Kočí, Vestce a u Medlešic. V posledně jmenovaném nalezišti objevili stopy po bývalé cihelně, která fungovala v osmnáctém století a zanikla patrně v první polovině devatenáctého století.

"Nalezli jsme pec dokonce s dochovanou vsádkou cihel. Dílna vyráběla cihly, střešní krytinu, tvarovky, rozličný sortiment, což je pro tehdejší cihlářskou dílnu neobvyklé," uvedl Musil.

Archeologický průzkum u Chrudimi

Je rozdělen do tří etap, 15. srpna začala první a druhá etapa. Potrvají 13 měsíců a budou stát 25 milionů korun. Pracuje se na nalezištích Medlešice I a II, Vestec 2 a Kočí I-III. Na stavbu obchvatu chybí peníze, a tak není jasné, zda výzkum bude pokračovat třetí etapou.

U Medlešic zároveň archeologové vykopali stopy po vojenském ležení. Novověký polní tábor mohl vzniknout mezi polovinou sedmnáctého a počátkem devatenáctého století.

Cenný nález objevili archeologové u obce Kočí, kde našli stopy po řivnáčské kultuře z období mladšího eneolitu, tedy z poloviny 3. tisíciletí před Kristem.

Výzkum je rozdělen na tři etapy. "První a druhá etapa výzkumu potrvá 13 měsíců. Z pohledu archeologie jde o zajímavé území, v němž předpokládáme archeologické nálezy kultury únětické, slezskoplatěnické, raný a vrcholný středověk," uvedla Dana Krouželová, ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi.

Zatím není zřejmé, jestli archeologové dotáhnou svůj výzkum do konce. Pokud nebudou peníze na stavbu samotného obchvatu, celou trasu budoucí silnice zkoumat patrně nebudou.

"Pakliže nebude zahájena stavba, nemá smysl některé práce dělat vzhledem k tomu, že po nás se to bude zase zahrnovat. Nemůžeme odkrýt vše," uvedl Musil.

Archeologický průzkum u Chrudimi

Archeologický průzkum u Chrudimi