Turistický ráj malta je jedním z mála míst ve Středomoří, kde je úřední řečí angličtina. Ilustrační snímek

Turistický ráj malta je jedním z mála míst ve Středomoří, kde je úřední řečí angličtina. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kurs angličtiny? Politici i mluvčí létají za krajské peníze na Maltu

  • 12
Politici i úředníci pardubického krajského úřadu mají nevídanou možnost dalšího vzdělávání. Kraj jim zaplatí ze svého rozpočtu jazykový pobyt v jednom ze středomořských turistických rájů.

Pokud politici nebo úředníci krajského úřadu usoudí, že neovládají dostatečně anglický jazyk, mohou vyrazit na středomořský ostrov Malta a tam se za peníze daňových poplatníků věnovat studiu jazyka.

V rozpočtu je na vzdělávací účely pro politiky připraveno 200 tisíc korun ročně, pro úředníky dokonce dva miliony. Právě před pár dny se tak z desetidenního kurzu na Maltě vrátili hejtman Martin Netolický a jeho mluvčí Jakub Rychtecký, vystřídal je tam náměstek hejtmana Roman Línek. Ten uprostřed Středozemního moře stráví studiem dokonce patnáct dní.

"Rozhodně se nejedná o žádnou dovolenou, studium je tady skutečně intenzivní a přinese zlepšení naší práce," uvedl hejtman Martin Netolický.

Kraj má vysvětlení také pro účast tiskového mluvčího Jakuba Rychteckého. "Zodpovídá za spolupráci s pěti partnerskými regiony Pardubického kraje. Jeho školení probíhá v rámci povinného vzdělávání úředníků a schválil ho ředitel krajského úřadu," uvedla další mluvčí kraje Zuzana Nováková.

Kurzy pro hejtmana Netolického a Jakuba Rychteckého přišly každý na 20 800 korun včetně letenky a pojištění, Línek studuje za 24 700 korun. Což zjevně nejsou částky, které by přiměly opozici k nějaké větší kritice.

"Výdaje na jazykové kurzy principiálně nepovažuji za nějaké zvláštní plýtvání veřejnými prostředky. Holt každému nebylo shůry stejně dáno, takže to pak ten ošizený musí dohánět delším studiem," uvedl krajský zastupitel Ladislav Valtr z ODS.

Ne v každém kraji ovšem mohou politici a úředníci studovat pod subtropickým sluncem, ovívaní mořským vánkem. Například v sousedním Královéhradeckém kraji žádné kurzy svým lidem úřad neplatí.

"A už vůbec ne v zahraničí. Pro potřeby jazykového vzdělávání mají naši zaměstnanci nebo politici k dispozici školicí služby rodilého mluvčího," uvedla hradecká krajská mluvčí Martina Götzová. Pardubický kraj si však stojí za tím, že uvedené kurzy jsou výhodné.

"Vylepšení znalosti angličtiny je pro hejtmana velmi důležité při zastupování kraje navenek, kdy se setkává s řadou velvyslanců a hostů ze zahraničí," uvedla mluvčí Nováková.

Leckdo by mohl v takovém případě namítnout, že právě z uvedených důvodů už by měli představitelé kraje anglicky umět. Zejména se to týká náměstka Línka, který jezdí pravidelně do Bruselu, kde pracuje ve Výboru regionů.

Využívání veřejných prostředků pro studium před několika týdny stálo místo primátora Mostu Vlastimila Vozku. Mostecký magistrát totiž zaplatil Vozkovi studia v Praze a titul MBA.

Městskou kasu to stálo 180 tisíc korun. O jeho studium se začala média zajímat poté, co rada města podala trestní oznámení na tajemnici Jaroslavu Boudovou, která také studovala za peníze města a získala titul MBA (více o případu čtěte zde).

V Pardubickém kraji není podpora vzdělávání politiků ničím výjimečným. "Podobné intenzivní formy vzdělávání využíval Pardubický kraj i v minulých letech," doplnila Nováková.