Cibule je základ. Na té nešetřili ani kuchaři soutěžící o nejlepší guláš při

Cibule je základ. Na té nešetřili ani kuchaři soutěžící o nejlepší guláš při gastronomických slavnostech v Litomyšli. Foto: Michal Klíma, MAFRA

Klokaní, jelení, s rumem i vodkou. V Litomyšli vařili nejlepší guláš

  • 0
Deset profesionálních i amatérských týmů sobotu v Litomyšli soutěžilo o nejlepší guláš. O jeho původ se pře hned několik národů střední a východní Evropy. Češi ale správně vědí, že jediný správný a původní guláš je ten jejich.

O tom, že jídlo z masa, cibule a papriky je národní doménou, se mohli přesvědčit návštěvníci Gastronomických slavností Magdaleny Dobromily Rettigové v Litomyšli.

Týmy se o pozornost diváků i poroty ucházely nejen svým kuchařským uměním, ale i méně či více propracovanými kostýmy a originálními jmény. Nouze nebyla ani o exotické nebo netradiční suroviny.

Klokaní maso má mnohem výraznější chuť než hovězí

"Mistr, který nám s přípravou na soutěž pomáhal, nám poradil, že je lepší vymyslet si vlastní recept, než vařit obyčejný guláš. Ve škole jsme ho proto vyzkoušeli s klokaním masem, chutnal nám, tak jsme se rozhodli soutěžit s ním. Klokaní maso má mnohem výraznější chuť než hovězí," uvedl Ondřej Dejdar z Hopsatýmu, který do soutěže vyslala Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Poličce. Studenti kolem kotlíku pobíhali v kostýmech inspirovaných australskými Aboriginci.

O kostýmy v gulášové soutěži nebyla nouze. Jelení guláš vařila Sněhurka se svými trpaslíky, skupina mnichů s jednou jeptiškou zase ve svém kotlíku vařila guláš starého opata z hovězích líček. Mexický guláš s fazolemi zase ve stánku ozdobeném kaktusy a sombréry servírovaly veselé "Mexičanky".

"Jsem amatérka, která ale hrozně ráda vaří. Původní recept jsem kdysi dávno přečetla v nějakém časopise. Guláš postupně dostál nějakých změn. Budou v něm fazole, červená paprika, koriandr," řekla hlavní kuchařka Jana Pecháčková.

Zajímavé kombinace zvolily i další týmy. K ochutnání tak byl třeba guláš z kančí plece s rumem, z jihoamerického býka a vodky nebo třeba z dančího masa.

Už pár desítek minut po začátku klání začali mezi návštěvníky, kteří mlsně nasávali vůni linoucí se od stánků, procházet i členové poroty, kteří hodnotili nápad, kostýmy, ale i výzdobu stánku.

"Sledujeme zrod guláše od samého počátku, včetně třeba krájení cibule a masa. Samotné guláše, které jsou v soutěži nejdůležitější, už ale budeme hodnotit anonymně," pravil porotce a litomyšlský místostarosta Vojtěch Stříteský.

Nejlíp umějí guláš kuchaři ze Svitav

Porota složená z pěti profesionálů i amatérů se shodla, že nejlepší guláš uvařil svitavský tým Škopečkářů. Ti do svého guláše kromě dančího masa přidali i trochu pivního sladu.

"Jejich guláš jako nejlepší označili všichni členové poroty. Postoupili do finále českého mistrovství, které bude v září v Přerově," uvedl pořadatel soutěže Jiří Kohák.