Finanční stráž Československé republiky byl ozbrojený sbor. Na snímku při inscenovaném konfliktu s německými ordnery odkazujícímu k událostem na Králicku v roce 1938.

Finanční stráž Československé republiky byl ozbrojený sbor. Na snímku při inscenovaném konfliktu s německými ordnery odkazujícímu k událostem na Králicku v roce 1938. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Králíky budou mít muzeum o nekonečných bojích celníků s pašeráky

  • 0
V budově bývalého gymnázia v Králíkách má vzniknout expozice věnovaná historii celnictví, a to nejen na území našich zemí. Objekt již nyní slouží jako zázemí, archiv a depozitář pro muzeum v pěchotním srubu K-S 14.

„Jedná se o druhou etapu rekonstrukce a pořízení vybavení do části budovy bývalého gymnázia, které nyní slouží jako zázemí, archiv a depozitář pro muzeum v pěchotním srubu K-S 14. V budoucnu by zde měl být představen vývoj celnictví od starověkého Egypta přes středověk až po období první republiky,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Muzeum K-S 14 si téma celnictví nevybralo náhodou, protože disponuje rozsáhlým sbírkovým tematickým fondem a knihovnou z historie celnictví a pašeráctví na Králicku.

„Budování takto náročné expozice je mnohaletá práce. Vyzkoušeli jsme si to u obdobně složitých témat, se kterými jsme se museli potýkat. Jedná se například o Památník obětem internace v klášteře na Hoře Matky Boží, který jsme připravovali šest let,“ sdělil ředitel muzea K-S 14 Králíky Richard M. Sicha.

Pardubický kraj přispěje Vojenskohistorickému klubu Erika Brno, který je provozovatelem muzea, částkou 200 tisíc korun. Příspěvek už schválili krajští radní.

O celnících z Králík vyšla detektivka

Zájemci o historii celnictví na Králicku a budoucí expozici muzea se mohou na toto téma naladit už nyní, a to četbou zdařilého historického krimi románu „Příběh vzácné tabatěrky“ z pera spisovatelky Marie Mackové.

Autorka, povoláním historička, zavádí čtenáře do Králík devatenáctého století, kdy na dodržování litery celního a monopolního zákona dohlížel zvláštní ozbrojený sbor – finanční stráž. Hlavními hybateli děje románu jsou její členové, kteří bojují proti pašerákům směřujícím se svým zbožím ze sousedního Pruska a zpět a zároveň spolu s četníky hledají vraha mladé ženy.