Muzeum vojenské historie v Králíkách

Muzeum vojenské historie v Králíkách | foto: Michal Klíma, MAFRA

Králické pevnosti ukážou noční život vojáků a komunikaci bez mobilů

  • 3
Deset historických vojenských pevností v okolí Králík na Orlickoústecku nabídne o víkendu už druhý společný víkend s prodlouženou dobou prohlídek. Letos lákají příznivce na ukázky toho, jak vojáci trávili noc a také první pamětní medaile, na nichž budou postupně zobrazeny všechny pevnosti z Králík a okolí.

Jejich vydání má podpořit propagaci zdejších muzeí a historie československých opevnění. "Na prvních z nich se objevily tvrze Bouda a Hůrka a Pěchotní srub U Cihelny," uvedl ředitel králického muzea vojenské historie Richard M. Sicha.

Dalším z velkých lákadel je legendární tank T34, který přes zimu opravili dobrovolníci vojenského muzea v Králíkách. "Je to příležitost pro zájemce, kteří se alespoň na chvíli chtějí stát členem osádky tohoto stroje," doplnil Sicha.

Velký zájem očekávají pořadatelé také o velitelskou rádiovou stanici R - 3A, která sloužila jako bojové velitelské stanoviště. K nahlédnutí bude interiér velitelského stanoviště OT-64/R2, návštěvníci budou mít možnost sami si vyzkoušet, jak se vojáci dorozumívali bez mobilních telefonů.

Pevnost Bouda v Králíkách

Chodba dělostřelecké tvrzi Hůrka v Králíkách

V některých objektech bude možné vidět průvodce v dobových uniformách s dobovou výzbrojí.

Interiér pěchotního srubu se přiblížil předválečné realitě

Nejvíce dokončeným na Králicku je pěchotní srub U Potoka, kde v zimě členové klubu vojenské historie prováděli úpravy především v interiéru.

"Ká pětka se zase o kousek přiblížila do podoby, ve které se nacházela na podzim roku 1938, a bezesporu patří mezi tři nejlépe rekonstruované sruby v celé České republice," dodal ředitel.

Nová expozice čeká návštěvníky v pěchotním srubu U Cihelny, který je již dnes objektem s největším počtem vystavených exponátů. Novinka je věnována tématu československých opevnění a najdou se v ní i unikátní informace z jeho historie.

Zařízení v dělostřelecké tvrzi Hůrka v Králíkách

Dělostřelecká tvrz Hůrka v Králíkách

Děti potěší pohled na modely několika desítek srubů na Králicku, odborníky pak možnost sáhnout si na protibetonovou střelu Röchlig, zabořenou dodnes ve stěně uvnitř objektu.

Víkend bude předskokanem pro muzejní noc

Víkendová akce bude jakousi předpremiérou festivalu muzejních nocí, který připravili v Králíkách na 18. června. Ten bude probíhat současně ve všech zdejších vojenských objektech, v klášteře na Hoře Matky Boží na Hedeči a v králickém Evropském domě.

"Pátý ročník Muzejní noci na Cihelně zahájí v sobotu 18. června ukázky řemesel drátenického, kovářského a šperkařského. Akce určená především dětem začne v deset hodin před Cihelnou," řekla Zdeňka Křížková z Evropského Domu v Králíkách.

Jednou z největších atrakcí bude podle ní možnost si na místě vyzkoušet na vlastní kůži středověké střílení z luku. Odpoledne pak bude plné soutěží pod společným názvem Festival příhraničí Králíky - Miedzylesie.

Zdarma budou po celý den až do desáté hodiny večerní probíhat prohlídky muzea zdarma, k vidění bude ukázka středověkého vojenského ležení s ohništěm. "Velikým lákadlem budou jistě středověcí šermíři ze Šumperka a Bludova. Večer pak návštěvníky pobaví ohňové tanečnice nebo králická skupina BT," doplnila Křížková.

V průběhu muzejní noci budou zpřístupněny také ambity a krypta kláštera na Hoře Matky Boží, v Evropském domě proběhnou prohlídky s promítáním filmů o regionu. Případný výtěžek z celé akce věnují organizátoři na další rekonstrukci historických vojenských objektů.