Ukázka exponátů od bratří Mašínů

Ukázka exponátů od bratří Mašínů | foto: Vojensko - historický klub ERIKA Brno

Králické muzeum opevnění vystaví darované věci bratří Mašínů

  • 2
V pěchotním srubu U Cihelny v Králíkách na Orlickoústecku si nově návštěvníci budou moci prohlédnout čtrnáct exponátů, které souvisí se službou bratří Mašínů v americké armádě v 50. letech minulého století. Králickému muzeu, pod které srub spadá, je věnoval Josef Mašín.

Josef Mašín se společně s bratrem Ctiradem a Milanem Paumerem v roce 1953 probili do západního Berlína. Podle ředitele králického muzea Racharda M. Sichy se postoje veřejnosti k nim dělí na několik skupin, mají své příznivce i odpůrce.

"Přes rozporné hodnocení boje bratří Mašínů proti komunistickému režimu by veřejnost měla mít možnost se s touto částí historie seznámit," řekl Sicha.

V budoucnu tak budou moci spatřit návštěvníci pevnosti na výstavách Mašínův osobní výsadkářský baret, jmenovky nad kapsu stejnokroje či divizní nášivky. Črtnáct exponátů věnoval muzeu Josef Mašín.

Josef Mašín podepisuje darovací smlouvu

Mašínové o návratu do vlasti neuvažují

"Také zlacený hodinkový pásek bratra Ctirada Mašína z vojny a americký střelecký vojenský odznak 'puška' a 'minomet'," uvedl Sicha. K dalším zajímavostem patří například nášivka 11. výsadkové divize americké armády dislokované v obsazeném Mnichově v 50. letech.

Při muzeu funguje i knihovna generála Mašína, otce známých bratrů. "Veřejnost má tak šanci se seznámit se všemi částmi svých dějin a jejich aktérů bez ohledu na oficiální postoje politiků nebo státních institucí. Každý si má možnost udělat názor," dodal Sicha.

Protikomunistická skupina bratří Mašínů je známá především svým ozbrojeným odbojem proti režimu v Československu v letech 1951 až 1953 a odchodem z komunistického Československa přes východní Německo do Západního Berlína. Bratři Mašínové dnes žijí ve Spojených státech a o návratu do Česka neuvažují.

,