Jedním ze seriálů, které přivádějí herce do Pardubic, je Znamení koně. Zatímco první série byla věnována rovinovým dostihům, druhá řada se odehrává v prostředí překážkových dostihů.

Jedním ze seriálů, které přivádějí herce do Pardubic, je Znamení koně. Zatímco první série byla věnována rovinovým dostihům, druhá řada se odehrává v prostředí překážkových dostihů. | foto: ČT

Kraj vypisuje grant, aby přilákal filmaře. Chce pohlídat kvalitu filmů

  • 3
Ačkoli současné české filmy neoplývají zrovna nejlepší pověstí, Pardubický kraj je prvním v republice, který chce pobídnout filmaře k natáčení zejména tuzemských snímků prostřednictvím regionální filmové kanceláře a grantu.

„Nyní pracujeme na konkrétní podobě grantu, jeho vypsání předpokládáme v první polovině roku 2015. V prvním roce chceme mít připraveny 2 miliony korun k rozdělení,“ řekl krajský radní zodpovědný za cestovní ruch René Živný.

Podle něj znamená podpora filmové produkce, běžná ve vyspělých zemích světa, dvojí přínos. Filmy propagují zajímavá místa v kraji a filmaři přinášejí více peněz do míst, ve kterých natáčejí.

Grant by se měl především zaměřovat na tuzemskou filmovou produkci, ale bude otevřen i koprodukčním filmům. Jedním ze zásadních hodnotících kritérií bude, jaké procento natáčecích dnů stráví filmaři v kraji. Dalším kritériem bude filmová stopáž. Představitelé kraje také nechtějí podporovat brak.

Bizarní vykreslení buranova

„Na hodnocení kulturní kvality bychom chtěli spolupracovat s odborníky z Czech Film Comission, Státního fondu kinematografie a CzechTourismu, kteří by prováděli takzvaný kulturní test,“ řekl René Živný.

Loni založila Destinační společnosti Východní Čechy regionální filmovou kancelář East Bohemia Film Office. Jejím hlavním úkolem je pomáhát filmařům při výběru lokací v regionu a vyjednávání s úřady a dalšími subjekty. Díky činnosti filmové kanceláře získal Pardubický kraj certifikovanou značku Film friendly region. Tato značka bude v budoucnu podle radního jedním z rozhodovacích momentů filmařů při výběru lokací pro natáčení.

„Věřím, že ve spojení s novým grantem by kraj mohl navázat na poměrně úspěšnou filmařskou historii a stát se pro filmaře lákavou destinací,“ dodal.

Pardubický kraj už v minulosti byl oblíbeným místem filmování a vznikly tu některé známé filmy. Například Spalovač mrtvol se natáčel v krematoriu v Pardubicích, Všichni dobří rodáci ve městě Bystrém, Filosofská historie v Litomyšli, Kasaři v Ústí nad Orlicí, Dívka na koštěti v Pardubicích nebo třídílný film Ďáblova lest v Pardubicích a Podlažicích. Divácky úspěšné byly televizní seriály Cirkus Humberto nebo Dobrá voda. V nedávné době se natáčel na pardubickém závodišti seriál Znamení koně, v Ústí nad Orlicí v českopolské koprodukci část filmu Já, Olga Hepnarová.

V sousedním šumperském okrese při výrobě filmu Díra u Hanušovic utratil filmový štáb dva miliony korun. „Není pochyb o tom, že pobyt filmařů je pro nás přínosem. A to nejen finančním, ale vzroste i popularita regionu,“ komentoval šumperský starosta Zdeněk Brož natáčení filmu, kterého recenzenti charakterizovali jako „bizarní vykreslení českého buranova“.