Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petra Klimková, MF DNES

Ceny bytů v Pardubickém kraji rychle rostou, tempo předčilo i Prahu

  • 0
Kdo chce nyní koupit byt, musí počítat s tím, že ceny v kraji a zejména v krajském městě výrazně stouply. Nárůst cen je dokonce vyšší než v hlavním městě.

Zatímco v Praze stouply přibližně o sedm procent, v regionu je tempo zdražování podstatně rychlejší. Zájemci o koupi bytu za metr čtvereční zaplatí průměrně necelých 33 tisíc korun.

„Ceny bytů v Pardubickém kraji opravdu stouply, řádově o 10 až 15 procent. Nejvíce klientů poptává byt v Pardubicích, kde je také bytů v Pardubickém kraji nejvíce, v menších městech je bytů k prodeji méně a klienti tak nemají příliš možností si vybírat. Největší poptávka je po bytech 3+1, 2+1, nejlépe po rekonstrukci,“ říká regionální manažer realitní a investiční skupiny Sting Michal Dvořák.

Průměrné ceny bytů na konci června

Kraj, cena (Kč/m2), změna (%)

Praha 66 732 6,1

Středočeský 30 079 5,3

Jihočeský 27 433 5,7

Plzeňský 29 566 6,1

Karlovarský 28 256 8,8

Ústecký 11 026 -0,2

Liberecký 22 902 17,6

Hradecký 22 828 -3,2

Pardubický 27 409 14,0

Vysočina 23 821 11,9

Jihomoravský 42 629 6,6

Olomoucký 25 391 4,4

Moravskosl. 18 069 5,4

Zlínský 24 519 4,8

Celá ČR 28 619 6,7

Pramen: ČTK

O větší byty mají obvykle zájem rodiny k vlastnímu bydlení, o menší byty stojí spíše klienti, kteří chtějí byt jako investici a byt dále pronajímají. Realitní kanceláře nabízejí byty v různých cenových relacích, i ty dražší a luxusnější svoje majitele najdou. I když to obvykle trvá delší dobu, poptávka je.

„Klienti preferují zrekonstruované nemovitosti. Tak, aby se mohli nastěhovat. Ne každý klient se chce do rekonstrukce pouštět, shánět firmy a řemeslníky. Dále klienti preferují byty v centru Pardubic, byty s balkónem či terasou,“ vysvětluje Michal Dvořák.

Aby si zájemce mohl dovolit byt 2+1 v Pardubickém kraji, musí počítat s tím, že ho to bude stát zhruba 4,2 ročních čistých příjmů. Přitom ještě v roce 2013 to bylo 3,6. V době nejdražších nemovitostí, v roce 2009 to ale bylo 4,6 čistých ročních příjmů. U bytu 3+1 je to průměrně 5,1 čistých ročních příjmů. Majitelka České realitní Štěpánka Mimrová má s cenou bytu i ryze osobní zkušenost.

„Loni jsem prodávala svůj byt 3+1 v panelovém domě na sídlišti Dubina za 1 850 tisíc korun v původním stavu, dnes by se tento byt prodal za 2 200 tisíc korun,“ řekla Mimrová.

Ceny bytů v Pardubickém kraji rostly téměř nejrychleji v zemi, a to hned po Libereckém kraji, kde od počátku roku stouply o téměř 18 procent. Naopak v Královéhradeckém kraji zájemci o byty zaplatí o tři procenta méně. V Praze ceny stoupaly pomaleji.

„Koupili jsme byt před necelým půl rokem a říkali jsme si, že stál opravdu hodně peněz. Když to ale vidím teď, říkám si, že jsme ještě ušetřili. Bohužel jsme se ke koupi neodhodlali dříve, když byly ceny níž,“ říká Martin Pospíšil, který nedávno kupoval byt na pražském Smíchově.

U domů ceny tolik nestoupaly

Ceny domů oproti bytům tolik nestoupaly.

„Rodinný dům v dojezdu do 20 kilometrů od Pardubic se dá pořídit už za cenu staršího bytu 3+1 v Pardubicích. Tento trend je tedy dost neobvyklý, nicméně ho přisuzuji faktu, že klienti, kteří chtěli investovat do koupě nemovitosti, se rozhodli pro koupi bytu na pronájem a vlivem zvýšené poptávky ceny bytů neúměrně vzrostly,“ říká Michal Dvořák.

Na úroveň cen z roku 2009 by se byty v nejbližší době dostat neměly. Realitní kanceláře očekávají stagnaci či mírný pokles, hlavně u cen bytů.

„Česká národní banka začala od listopadu loňského roku výrazně regulovat hypoteční trh, kdy již není možné si vyřídit stoprocentní hypoteční úvěr na nákup nemovitosti. Klienti musí mít naspořeno přibližně 15 až 20 procent vlastních zdrojů a nebo zastavit jinou nemovitost ve prospěch banky. Nicméně dokud se bude dařit ekonomice v České republice, tak velké cenové výkyvy neočekáváme,“ říká Michal Dvořák.

Podražily i pronájmy

V kraji v posledních měsících výrazně vzrostly i ceny pronájmů. Podle statistik serveru RealityMix se cena nájmu za metr čtvereční meziročně zvýšila o více než osm procent.

Průměrná cena u pronajímaných bytů je 160 korun za metr čtvereční a měsíc. To, za kolik se byt nakonec opravdu pronajme, ale záleží na více faktorech.

Za nižší ceny si lze pronajmout zejména byty v původním stavu, obvykle v panelových domech. I tam ale majitelé často chtějí příliš vysoké částky. V nabídkách realitních kanceláří je možné najít byty o velikosti 3+1, jejichž majitelé chtějí i patnáctitisícové nájemné, a to bez energií. Měsíční nájemné u opravených menších bytů se obvykle pohybuje kolem 10 tisíc bez záloh.