Domy na pardubickém Příhrádku budou mít nové využití.

Domy na pardubickém Příhrádku budou mít nové využití. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kavárna, výstavy, cédéčka... Kraj už ví, jak využije domy na Příhrádku

  • 0
Příhrádek je jedno z nejkouzelnějších míst krajského města. Pardubickému kraji sice ještě nepatří, ale už má představu, co si s ním počít po jeho převzetí.

Trojúhelníkové náměstí s kašnou mezi branami, Pernštýnským náměstím a pardubickým zámkem má nezaměnitelnou atmosféru. Ještě předtím, než spadl do klína památkářům, měl se v minulém desetiletí přeměnit tento nádherný historický prostor z 16. století v exkluzivní hotelový a gastronomický komplex.

Památkáři se ubránili. Nedávno se však pod palbou kritiky ocitli oni, když jako majitelé vyhlásili výběrové řízení na prodej tří historických domů na Příhrádku. Nakonec Národní památkový ústav výběrové řízení zrušil a začal jednat s Pardubickým krajem o bezúplatném převodu.

Zástupci kraje nyní seznamují veřejnost s tím, jak s historickými domy naloží. To podstatné je, že Příhrádek budou provozovat Východočeské muzeum v Pardubicích a Krajská knihovna.

V domě číslo 8, prvním po levici při cestě z náměstí, má být literárněhudební kavárna v duchu Pardubic z třicátých let minulého století. V ní se budou konat komorní kulturní akce různých žánrů a stylů. Víceúčelový sál v podkroví má mít stovku míst.

Ve věži je prostor pro výstavy

„Chtěli bychom tam mít také veliké restaurované tiskařské stroje z Vokolkovy tiskárny, které jsou nádhernou památkou na historii Pardubic,“ řekla ředitelka muzea Jitka Rychlíková.

„Ve vedlejším domě by mohlo být umístěno komunitní centrum nejen pro mladé a ve věži je ideální výstavní prostor,“ řekl pak vedoucí oddělení kultury Pardubického kraje Tomáš Libánek, který návrh náplně prázdných domů připravil spolu s ředitelkou muzea a knihovny.

V budově bude i hudební oddělení krajské knihovny s nabídkou elpíček, cédéček, dévédéček, ale i not, hudebnin a hudebních časopisů. Zároveň tam bude jak hrací, tak i studijní badatelský prostor.

Ve stavení č. p. 6 se počítá s výstavními a interaktivními prostory. Neměla by chybět stálá expozice o literárních osobnostech regionu, mini IQ park i fotografické výstavy z cyklu Pardubický objektiv.

„Seriál fotografických výstav na zámku děláme už více let, ale protože kvůli historické expozici o dosavadní prostory pro tyto výstavy přijdeme, rádi přivítáme možnost jejich přesunu do Příhrádku,“ řekla Jitka Rychlíková.

Návrh počítá s větším zapojením veřejného prostoru Příhrádku do kulturního dění - například letním prázdninovým festivalem, obnovením tradice divadla, koncertů, tančírny, divadla pro děti, výtvarnými dílnami i tematickými trhy.

Provozovatelé chtějí spolupracovat s Galerií města Pardubic, Divadlem 29, ZUŠ, Univerzitou Pardubice, Východočeskou galerií a dalšími kulturními organizacemi. Změnu vlastníka Příhrádku musí památkáři a krajská samospráva ještě dotáhnout do konce. První představení návrhu na veřejné besedě tento týden se setkalo s příznivým ohlasem.

„Zároveň jsme uvedli, že to není definitivní verze, chceme ji s našimi institucemi a veřejností zpřesňovat a dotvářet podle aktuálních potřeb,“ uvedla náměstkyně hejtmana Jana Pernicová.