Rozhořčeným školám hejtman před rokem slíbil, že jim bude naslouchat. Útlum středních škol kraj nechystá.

Rozhořčeným školám hejtman před rokem slíbil, že jim bude naslouchat. Útlum středních škol kraj nechystá. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Politici nezruší poloprázdné školy. Budou čekat, zda dokážou přežít

  • 15
Ani jedno gymnázium nečeká útlum. Ani střední školy se nejméně dva roky nemusejí bát uzavření nebo sloučení. Vedení Pardubického kraje v tichosti ustoupilo od chystaného slučování škol. I přesto, že některé jsou poloprázdné. Opozice to kritizuje.

Rodiče dětí, které studují na středních školách v Pardubickém kraji, se nemusejí bát, že budou maturovat na úplně jiné škole. Vedení Pardubického kraje v příštích dvou letech nechystá útlum, slučování ani zrušení žádné z nich.

Radní před rokem schválili splynutí deseti škol, ale po silných protestech od toho upustili. MF DNES zjistila, že na změny ve školách politici rezignovali úplně.

„Pardubický kraj nepřipravuje žádné změny z hlediska počtu a struktury středních škol,“ uvedla náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jana Pernicová (ČSSD), která je odpovědná za školství. Kraj si podle ní chce počkat na reformu regionálního školství, kterou připravuje ministerstvo.

Zdánlivě dobrá zpráva má háček. Dětí ubývá, škol je příliš mnoho a některé kvůli nedostatku studentů nemají dost peněz na mzdy učitelů.

„Je to úplně špatně, mělo dojít k optimalizaci středních škol,“ uvedla krajská zastupitelka Jana Smetanová z ODS.

Je moc škol na málo dětí

„Co z toho rozhodnutí vyplývá? Nejsou peníze na výplaty, je moc škol na málo dětí. U nás ale letos problémy nemáme,“ uvedl Boris Preissler, ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Poličce.

Krajští radní loni v prosinci jednomyslně schválili splynutí deseti škol zejména v okrajových částech kraje kvůli úbytku studentů. Rozhodli bez jakékoliv diskuse se starosty měst, řediteli škol či s veřejností. Když se ale objevily petice, rozhořčené dopisy starostů i masové protesty samotných studentů, krajští radní couvli.

Města i velké firmy se plánů politiků lekly a daly najevo, že jsou živořící střední odborné školy schopny podpořit.

„V Třemošnici se tři podnikatelské subjekty spojily a se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm technickým Třemošnice se dohodly a škola bude dál fungovat. Také v Králíkách se zapojilo několik firem a snaží se pomoci Střednímu odbornému učilišti opravárenskému Králíky,“ řekl předseda představenstva Krajské hospodářské komory Miloš Huryta.

Pokles žáků bude pokračovat

I když krajští radní nejdříve oznámili, že připraví nový plán na změny ve středním školství, ve skutečnosti to neudělali. A teď budou čekat, zda školy přežijí.

Politici přitom původně před nečinností varovali. Spočítali, že na mzdy bude letos chybět kvůli klesajícímu počtu žáků 33 milionů korun. Jana Pernicová řekla, že tento výpadek peněz zčásti vyrovnalo ministerstvo školství. Další úsporu přineslo propuštění zhruba 45 pedagogů a 14 nepedagogických pracovníků.

„Někteří ředitelé ale už nemohou dál propouštět a jsou na hranici, za niž jít nelze. Bohužel, pokles počtu žáků bude pokračovat až do roku 2018,“ uvedla Pernicová.

Potíže škol v kraji

Pardubický kraj zřizuje 57 středních škol. V letošním školním roce na nich studuje 18 593 žáků, to je o téměř 500 méně než v předchozím školním roce. Středních škol i přes pokles počtu dětí neubývá a řada z nich má stále méně studentů. To vede k tomu, že někde učitelé dostávají méně peněz, nebo museli dokonce odejít. Pardubický kraj chtěl loni chybějící peníze ušetřit utlumením škol v Třemošnici, Králíkách, Jevíčku a sloučením škol ve Vysokém Mýtě a Svitavách. Ušetřily by se tím platy za pět ředitelů i ekonomů, šetřilo by se na provozu budov. Po protestech ale Pardubický kraj od plánu ustoupil.

Nyní hrozí, že některým školám peníze dojdou. „Peníze nebudou stačit a kraj bude dotovat platy učitelů na středních školách. A to ve chvíli, kdy je na středních školách zbytečně mnoho míst,“ uvedla Smetanová.

Náměstkyně hejtmana Jana Pernicová tvrdí, že o nějakém plošném dorovnávání platů učitelů ve školách nemůže být řeč. „Jsme připraveni pomoci ve výjimečných případech a za jasně stanovených podmínek. Kraj se nemůže vyvléct ze zodpovědnosti například vůči školám v okrajových částech území. Nemůžeme ale zároveň dopustit, aby odborné předměty vyučovali učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů,“ uvedla Pernicová.

„Uvidíme, jak to dopadne. Určitě se budeme zajímat o to, jak se školám daří plnit rozpočet,“ řekla předsedkyně pardubické krajské rady školských odborů Hana Štusáková.

Školy se mohou snažit získat peníze od měst, od firem, podnikatelů i z Evropské unie. „Musíme udělat maximum pro propagaci naší školy, aby veřejností byla vnímána jako perspektivní,“ uvedl ředitel Vyšší odborné školy stavební a střední školy stavební ve Vysokém Mýtě Pavel Vacek. Jeho škola měla podle loňských plánů politiků splynout s gymnáziem, nakonec si vybojovala možnost fungovat dál samostatně.

Dříve, nebo později ale kraj bude muset počet škol, které jsou naplněny jen ze dvou třetin, snížit. A není vyloučeno, že nějaké koncepce z Prahy se nikdy nedočká. To uznává i náměstkyně hejtmana Jana Pernicová. „Pravdou je, že takových koncepcí vznikalo už víc, ale nikdy nebyly dokončeny.“