Bývalí hejtmani Pardubického kraje Roman Línek (vlevo) a Ivo Toman získali...

Bývalí hejtmani Pardubického kraje Roman Línek (vlevo) a Ivo Toman získali veřejné peníze na svá studia. Možnosti kraje však takový postup umožňovaly. | foto: Archiv MAFRA

Titul pro každého. Kraj přispěje zastupitelům na studium z veřejných peněz

  • 21
Krajští radní rozhodli, že každý zastupitel má právo dostat desítky tisíc korun z rozpočtu Pardubického kraje na financování svého studia zakončeného titulem MBA či MPA. Samotní radní mohou získat příspěvek přesahující sto tisíc korun.

Kdyby se všichni zastupitelé Pardubického kraje rozhodli, že získají titul MBA, stálo by to daňové poplatníky bezmála čtyři miliony korun.

Vyplývá to z květnového rozhodnutí krajských radních, kteří si řekli, že se krajská pokladna na studiu politiků musí podílet, pokud o to budou mít zájem. Výši příspěvků odstupňovali, řadovému zastupiteli kraj zaplatí polovinu, tedy 75 tisíc korun, předseda politického klubu má nárok na 70 procent a samotní radní dostanou peníze na 85 procent nákladů na studia, tedy 127 500 korun.

Úředníci přitom politikům dali ke zvážení, zda příspěvek nemá být jen 7,5 tisíce korun na semestr, radní však zvedli ruku pro velkorysejší variantu.

„Nelíbí se mi, že z rozpočtu Pardubického kraje jdou peníze na financování studia politiků. Rád bych viděl, jakým způsobem se kraji vrátí to, když všichni budou mít za jménem MBA. Já myslím, že se to nevrátí a že to je jen způsob, jak tahat peníze daňových poplatníků na soukromé studium obdobně jako jazykové kurzy v zahraničí,“ uvedl zastupitel ODS Josef Janeček.

Hejtman Martin Netolický z ČSSD řekl, že nepatří mezi zastánce příspěvků na tato studia. Rozhodnutí radních vysvětluje tím, že v minulosti už dva politici peníze od kraje získali. „Máme žádost o příspěvek od konkrétního opozičního zastupitele. A protože v minulosti kraj podobný příspěvek politikům dal, vytvořil se tak precedens. Přišlo nám nespravedlivé teď stejnou žádost odmítnout,“ uvedl hejtman.

Bývalý hejtman Ivo Toman (ODS) i náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL) v minulosti studovali na CMI ESMA Barcelona a získali titul MBA. Školné ve výši 176 tisíc zaplatil kraj Línkovi celé, Tomanovi dal polovinu.

MBA pro zastupitele. Na co mají nárok?

Zastupitelé Pardubického kraje mohou požádat o příspěvek na studium, na jehož konci získají titul MBA či MPA.

Radní kraje mohou obdržet příspěvek ve výši 85 procent nákladů, dva předsedové výborů (což je rovněž placená funkce) dostanou 70 procent nákladů, stejně jako předsedové politických klubů. Řadový člen zastupitelstva získá příspěvek ve výši 50 procent.

Pardubický kraj předpokládá průměrnou cenu dvouletého studia ve výši 150 tisíc korun.

Politik bude muset vrátit příspěvek v plné výši, pokud studium nedokončí. Na začátku volebního období dostane příspěvek v plné výši, později bude krácen podle zbývající délky mandátu.

„Vzhledem k tomu, že výsledky svého dvacetiměsíčního studia v odpoledních a večerních hodinách plně využívám při své veřejné práci, nevidím tuto situaci jako chybnou,“ uvedl k tomu tehdy Línek. Oba politici se za své studium hrazené z veřejných peněz dočkali silné kritiky.

„Osobně se domnívám, že by bylo morálně správné, aby si veřejní činitelé MBA studium hradili sami,“ uvedl například Štěpán Mika, ředitel institutu CEMI. Sousední kraje podobnou podporu politikům vůbec neposkytují.

Radní se nakonec rozhodli pro nová pravidla, kterými v podstatě kritikům vzkázali: To, jak kraj podpořil Tomana s Línkem, bylo správné.

Došlo jen ke kosmetické změně. Pokud budou radní chtít studovat, musí ze svého zaplatit patnáct procent nákladů. „Spoluúčast je podle mne nutná. Pokud by ale tyto příspěvky byly zrušené, nemám s tím problém, je to diskutabilní. Rozumnější je podporovat jazykové kurzy,“ uvedl hejtman Netolický.

Přesto nová pravidla se už patrně nezmění. Zastupitelé kraje o nich hlasovat nebudou.