Do ztrátových nemocnic poputují další miliony. Ilustrační foto

Do ztrátových nemocnic poputují další miliony. Ilustrační foto | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Nemocnice už nepotřebují dotace, tvrdí krajští politici. Realita je jiná

  • 1
Krajští radní oznámili, že Pardubický kraj přestal formou takzvaných vyrovnávacích dotací dotovat provoz nemocnic. Znamená to, že Nemocnice Pardubického kraje, největší firma v regionu, už nebude potřebovat peníze daňových poplatníků na zaplacení faktur za topení nebo na mzdy lékařů? Tak jednoduché to není.

Takzvanou vyrovnávací platbu ve výši 116,6 milionu korun schválila tento týden krajská rada. V prvé řadě jde jen o přesunutí peněz z jedné kapsy do druhé. Nemocnice platí kraji za budovy nájem, ten jim ho stejně jako částky za pojištění a splátky za zateplení budov posílá zpět. Dalších dvacet milionů inkasují nemocnice za své služby pro obyvatele kraje.

„Tato částka je podložena konkrétní kalkulací a oproti předchozím rokům žádným způsobem nedotuje dříve ztrátový provoz nemocnice,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek. 

Dodal, že nemocnice zajišťuje pro obyvatele Pardubického kraje 24hodinovou nepřetržitou urgentní akutní lůžkovou a ambulantní nemocniční péči, pohotovostní služby a provoz protialkoholní záchytné stanice. „Pardubický kraj hradí nemocnici část rozdílu mezi úhradami za poskytnutou zdravotní péči ze strany pojišťoven a skutečnými náklady vynaloženými na tuto péči,“ řekl náměstek Línek.

Nemocnice dostaly čtvrt miliardy

Zatím ale nelze říct, že kraj nedotuje ztrátový provoz nemocnic. Tak předně - kraj letos do nemocnic nalil 130 milionů korun na zvýšení základního jmění nové firmy Nemocnice Pardubického kraje, jejíž součástí je pět nemocnic. S loňským příspěvkem je to celkem čtvrt miliardy. To vše jde na uhrazení ztrát ze špatného hospodaření z minulosti.

A za druhé, vůbec není jasné, že již schválená vyrovnávací dotace bude nemocnicím stačit. Představenstvo nemocnic totiž původně navrhlo na letošní rok hospodaření se ztrátou dvacet milionů korun s tím, že kvůli zvýšení mezd se náklady zvednou o sto milionů korun, což úhrady od pojišťoven nepokryjí. Politici se ale rok před krajskými volbami budou snažit jít do roku 2016 s čistým stolem a ukázat, že postavili chronicky ztrátové nemocnice na nohy. A tak od nich manažeři dostali jasný úkol. Do léta mají vymyslet, jak z plánované ztráty udělat nulu.