Domov pro seniory v pardubické Smilově ulici

Domov pro seniory v pardubické Smilově ulici | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kontrola v hladovém penzionu: ředitel nespolupracuje

  • 14
Krajští úřednící se v pondělí vydali na kontrolu do Domova pro seniory ve Smilově ulici. Zajímalo je, jestli penzion skutečně objednával menší počet porcí jídla, než kolik má klientů. Ředitel penzionu Zdeněk Stránský slíbil dodat potřebné účetní dokumenty, úředníkům se však už neozval. Ti teď hodlají přitvrdit.

Tři dny dali krajští kontroloři řediteli Domova pro seniory Zdeňku Stránskému na to, aby dohledal faktury, ze kterých bude patrné, kolik pro své klienty objednával porcí jídla.

Od té doby o něm neslyšeli. Úředníci se vydali v pondělí na kontrolu poté, co MF DNES informovala o tom, jak Stránského domov pro seniory objednává menší počet porcí, než kolik má klientů. Stránský to zdůvodnil tím, že je potřeba seniorům velikost porcí upravovat.

"Zajímali jsme se hlavně o počet objednávaných porcí, ale nedostali jsme stále nic a ani se nám pan Stránský neozval," řekla vedoucí krajského odboru sociálních věcí Helena Zahálková.

Přestože byl počet objednávaných jídel to hlavní, co kontrolory zajímalo, to jediné se jim stále nepodařilo zjistit. Stránský ignoroval jejich výzvu, aby požadované dokumenty doložil do středeční sedmnácté hodiny a s úřadem naopak přestal komunikovat.

MF DNES se Stránského kontaktovat nepodařilo, nebral celý den telefon. Podařilo se nám získat jeho vyjádření až přes Jana Motyčku, který vede Stránského volební kampaň na pardubického primátora. Tomu se s ředitelem penzionu podařilo spojit obratem. "Šetření kraje ještě není skončené, jakmile bude u konce, závěry kontroly dostanete," vyřídil Motyčka vzkaz.

Stránský malé porce těžko zdůvodní

Po upozornění, že kontrola neskončila jenom proto, že Stránský dělá před krajským úřadem mrtvého brouka, se Motyčka ozval ještě jednou. "Pan Stránský si myslel, že má čas na dohledání faktur až do příštího týdne," řekl.

Podle krajských úředníků přitom pro objednávání menšího počtu jídel, než kolik je v domově klientů, najde Stránský těžko rozumné argumenty. "Jako že důchodci málo jedí a že jim tedy stačí méně jídla? To by myslím určitě neprošlo, nehledě k tomu, že si to jídlo penzisté platí," řekla Zatloukalová.

Zároveň si ale postěžovala, že v případě provozu, který vede Stránský, mají úředníci malé páky. "Má vůči nám jen ohlašovací povinnost, žádné povolení od nás nepotřebuje. Už jsme na to dokonce několikrát upozorňovali ministerstvo, že si v takovýchto domech mohou jejich majitelé dělat, co chtějí," řekla.

Větší možnosti má však krajský odbor zdravotnictví. Ten se na kontrolu chystá v úterý. "V průběhu této kontroly budeme prověřovat i přítomnost fyzioterapeuta a nutričního specialisty a právní vztah provozovatele k nim. Jsme si plně vědomi naléhavosti případu, a proto přistupujeme k přípravě kontroly provedené u tohoto nestátního zdravotnického zařízení velmi odpovědně," řekla vedoucí odboru Andrea Kynclová.

MF DNES už přitom minulý týden zjistila, že například fyzioterapeut v penzionu zaměstnán nikdy nebyl, přestože jsou služby zahrnuty v ceně za pobyt. Ten stojí přes osmnáct tisíc korun měsíčně.