Moderní altán v podobě brány času na naučné stezce v Moravské třebové

Moderní altán v podobě brány času na naučné stezce v Moravské třebové | foto: MF DNES

Komenského Všudybud provede turisty Moravskou Třebovou

  • 0
Moravská Třebová získala přes čtyřicet milionů korun od Evropské unie, aby napříč městem připravila výletní Cestu od renesance k baroku. Dohromady za 51 milionů bude opravovat památky, obnoví křížovou cestu, postaví nové stezky a zřídí po městě tajemné Všudybudky.

Ty budou turisty provázet městem, ve kterém se vedení už třetí rok po sobě snaží připravit něco nového, za čím by lidé mohli přijet. Vloni to byla rozhledna, letos unikátní výletní stezky po bývalých dolech a příští rok právě stezka od renesance k baroku.

Všudybudky jsou z části elektronické informační kiosky inspirované postavou Všudybuda z díla Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

"Všudybud je ten, co vše zná, na všechno poukazuje, když provádí poutníka labyrintem. A Moravská Třebová je vlastně takový labyrint architektury, kultury, politiky, vzdělávání," říká Lumír Moučka, který se na ideji renesančně barokní cesty podílí. Moučka je také spoluautorem nápadu přivést lidi na Hřebeč mezi bývalé doly a geologické zajímavosti.

Majitelé zámku podporovali Komenského

Komenského si Třebová vzala na pomoc díky tomu, že jej s městem spojují někdejší majitelé zámku Žerotínové. Karel ze Žerotína učitele národů finančně podporoval. Stezka povede návštěvníky z centra až na Křížový vrch nad Třebovou. Cestou k němu město obnoví křížovou cestu a na vrchu zrekonstruuje sousoší Kalvárie.

Ještě než se tam ale lidé dostanou, projdou takzvanou Bránou času nedaleko zámku v místě, kde dříve Bránská ulice končila opevněním.

"Navrhla ji architektka Markéta Veselá, která spolupracovala i s Janem Kaplickým. Na jednotlivých betonových rámech budou letopočty s popisem důležitých událostí pro město," říká Miroslav Netolický, projektový manažer města.