Knihy se v těchto dnech na pardubické nádraží vrací

Knihy se v těchto dnech na pardubické nádraží vrací | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Půlstoletý symbol Pardubic ožil, malé knihkupectví se vrací na nádraží

  • 3
Se začátkem letošního roku skončilo po 55 letech populární knihkupectví na pardubickém nádraží. Ve čtvrtek, na Prvního máje, se po čtyřměsíční pauze opět otvírá.

Když z jeho výloh zmizely knihy, zalitovalo mnoho Pardubáků i cestujících. Skončila tak desítky let dlouhá éra jednoho unikátu města. "Dnes lidé nádraží jen proběhnou, dříve tu postávali a prohlíželi si knihy," postěžoval si tehdy knihkupec Jaroslav Horáček.

Ve čtvrtek 1. května, přesně 56 let od otevření historické budovy nádraží, otvírá v tomto místě jeho nástupce Jan Doležal knihkupectví nové s názvem Mozaika.

Chce v něm také nabízet literaturu od regionálních autorů, v budoucnu i poskytovat informace z oblasti dopravy a cestovního ruchu.

"Když jsem se na konci minulého roku prošel po nádražní hale a viděl zavřené knihkupectví, bylo mi z toho smutno. Cítil jsem jako morální povinnost tento prostor zachovat. O kolik těchto tradičních míst již naše město přišlo, vzpomeňme na bývalou prodejnu Bati na třídě Míru, Hotel Grand s Divadelkou nebo pardubické Corso. Pokud bychom knihkupectví do nájmu nevzali, pravděpodobně by se odtud prodávala pizza nebo párky v rohlíku," uvedl Doležal.

Slavnostní otevření knihkupectví Mozaika bude ve čtvrtek v 11 hodin provázeno bohatým programem. Výlohy odhalí architekt Miroslav Řepa a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

V krátkém dokumentu, který se bude promítat přímo v nádražní hale, na knihkupectví zavzpomínají osobnosti, například Petr Gandalovič, Hynek Kmoníček, Marcella Marboe Hrabincová, Jiří Kotyk, Miroslav Řepa i Martin Netolický,

Nádražní halu ozdobí i rozkvetlý strom, pod nímž se mohou zamilovaní podle tradice políbit. Součástí slavnosti bude i čtení Máchova Máje. Jan Doležal připojuje k pozvání na slavnost i výzvou k zakoupení kvalitní literatury.