Kláštěr v Králíkách se stal památníkem obětem internace.

Kláštěr v Králíkách se stal památníkem obětem internace. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Klášter v Králíkách bude památníkem, o víkendu poprvé otevírá

  • 0
V Králíkách, kde komunisté mučili kněze, se otvírá památník. Zájemci budou mít v sobotu šanci poprvé a navíc celý víkend zdarma zhlédnout v klášteře expozici Památníku obětem internace. V poutním kostele kláštera na Hoře Matky Boží se v pátek v 17 hodin uskuteční mše, kterou celebruje kardinál Dominik Duka.

"Památník s historickou expozicí je důstojnou připomínkou internace řeholníků, kteří byli na základě takzvané státem řízené centralizace deportováni a byli na tomto místě v období let 1950 - 1961 komunistickým režimem omezeni na osobní svobodě," uvedl iniciátor nové expozice a ředitel Muzea československého opevnění Richard M. Sicha. Půjde o první takový památník v Česku.

"Nesoustředí se pouze na dokumenty a příběhy samotných vězňů jednoho z největších internačních táborů pro příslušníky mužských řeholních řádů, ale i na jejich dozorce a na činnost žamberecké pobočky StB," dodal Sicha.

Internačním klášterem v Králíkách v letech 1950 - 1961 prošlo přes 500 lidí. Mnozí z nich byli pro svoji víru a přesvědčení dále odsouzeni a vězněni v komunistických věznicích nebo táborech nucené práce na území tehdejší ČSR a někteří na následky útrap zemřeli.

Historická expozice chronologicky přímo navazuje na expozici v nedalekém Muzeu čs. opevnění z let 1935-38, Pěchotního srubu K-S 14 "U cihelny" o historii a vývoji čs. státu do roku 1938 a některých souvislostech poválečného vývoje Československa.

Vtip z výstavy Válka je/není sranda

Hitler, Göring a Goebbels jeli autem po městě. Před jedním domem přejeli psa. Dlouho se radili, kdo z nich to má oznámit majiteli domu. Nakonec tam poslali Göringa. Čekali hodinu, dvě a Göring nikde. Goebbels tam právě chtěl poslat gestapo, ale v tom se Göring vrátil s úsměvem a s balíčky. "Jak's to vyřídil?" ptal se netrpělivě Hitler. "Můj vůdče! Bylo to kolosální. V místnosti, do které jsem přišel, byla četná společnost. Když jsem stanul na prahu, zvedl jsem pravici a řekl jsem: Heil Hitler, ten pes chcíp. Uvítali mne potleskem, musel jsem s nimi hodovat a na cestu mne ještě obdarovali."

Památník se tedy stane další ozdobou Králické pevnostní oblasti, jejíž muzea se o tomto víkendu poprvé letos společně otvírají veřejnosti. Tvrze Bouda a Hůrka budou otevřeny i v pondělí 30. dubna a v úterý 1. května. Taháky pro návštěvníky budou rovněž dvě nové výstavy ve Vojenském muzeu v Králíkách.

Čechům byl humor blízký i za války

Ta první s názvem Provinční rekonstrukční tým PRT Lógar České republiky v Afghánistánu je už otevřená. Návštěvníci na ní najdou informace o historických souvislostech, které vedly k současnému stavu v zemi a o přínosu českých vojáků i civilních expertů na její rekonstrukci. Autory vystavovaných snímků jsou renomovaní fotografové Marek Štys, Michal Novotný, Jan Rybář a další. Výstavy se brzy rozšíří také o předměty denní potřeby z Afghánistánu.

Další výstava Válka je/není sranda začne ve Vojenském muzeu 26. května, tedy v termínu druhého společného víkendu Králické pevnostní oblasti a bude trvat do konce roku. Humor byl mezi Čechy odjakživa žádaným zbožím. "Nápis na podstavci sochy svatého Václava po přijetí mnichovského diktátu vládou ČSR: Pro nedostavení se spojenců - Válka se nekoná!" To je příklad jednoho z mnoha vtipů v expozici.

"Výstava představí vybrané kousky z dílen válečných humoristů. Nepůjde o humor dobře známý z kultovního amerického seriálu M. A. S. H., ale o kresby a karikatury zachycující události a zejména protagonisty II. světové války," uvedl ředitel muzea Marek Bartoš. Výstava přináší více než 70 karikatur, kreslených či psaných vtipů, pocházejících od britských, amerických, ruských a dalších autorů.