Hřebčín Kladruby nad Labem

Hřebčín Kladruby nad Labem | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hřebčín potřetí vypíše zakázku na opravu, zúčastnit se mohou i obvinění

  • 0
Průběh druhé soutěže o opravu hřebčína v Kladrubech nad Labem ještě vyšetřuje policie a ministerstvo zemědělství už připravuje třetí dějství. Hřebčín opět vypíše tendr na obnovu svých chátrajících objektů. Pro státní příspěvkovou organizaci je to další pokus, jak vyčerpat evropské dotace až ve výši 300 milionů korun. Čas má jen do konce příštího roku.

Předchozí výběrové řízení hřebčín zrušil, protože manažery stavebních firem, které se o zakázku ucházely, vyšetřuje policie.

"Nyní nám soudní znalec vypracuje posudek, zda se dá zakázka zcela jasně stihnout, nebo nedá stihnout. Na základě toho vypíšeme nejspíš na začátku srpna výběrové řízení," řekl ředitel hřebčína Jiří Jehlička.

Podle již zveřejněného předběžného oznámení se zakázka týká opravy 17 objektů. Podle Jehličky je možné, nikoliv ale jisté, že některé stavby ze zakázky vyjmou, aby se stavební práce daly do povinného termínu stihnout.

V souvislosti s touto zakázkou policie po rozsáhlé razii na konci května obvinila ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie devět lidí, z toho osm z nich skončilo ve vazbě. Po jejich stížnosti je soud z vazby na konci června propustil.

Vyšetřování bylo prý maňáskovým divadlem

"Za trestný čin je tady považována marketingová činnost, bez níž, jak všichni víme, nelze na globálním trhu uspět a zabezpečit pro firmu a její zaměstnance práci," uvedl k policejní razii spolumajitel stavebního konsorcia Enteria Ondřej Chládek.

Ten během posledního květnového pátku přišel o šéfa společnosti Libora Josku a také ředitele vlajkové lodi konsorcia firmy Chládek a Tintěra Petra Pejchu.

První seděl zhruba měsíc ve vazbě na Pankráci, druhý v Ruzyni.

"Teď se v případu nic nového neděje, policie nekoná. Pan Joska normálně pracuje, funguje. Celou situaci nese podle mě velmi dobře, je vidět, že je tvrdý," řekl Chládek, který už dopředu říká, že jeho firma se opět do soutěže přihlásí.

"My jsme strach nikdy neměli, je to jen maňáskové divadlo. Je to dokonce naše mravní povinnost přihlásit se znovu. Podle ministerstva zemědělství se může přihlásit do soutěže kdokoliv, i firmy, jejichž manažery prověřuje policie," dodal Chládek.

Podle vyjádření ministerstva zemědělství není důvod, aby se společnost Chládek a Tintěra nepřihlásila.

"Ministerstvu zemědělství není znám legitimní důvod, na základě něhož by mohlo dojít k vyloučení jakéhokoli uchazeče, vyjma nesplnění podmínek zadávacího řízení," uvedla jeho mluvčí Helena Šindlerová.

Společnost Chládek a Tintěra první výběrové řízení vyhrála spolu se stavební firmou Metrostav. Soutěž byla však stejně jako podruhé ministerstvem zrušena. Poprvé to bylo kvůli tomu, že podmínky soutěže diskriminovaly firmy z Evropské unie. Podruhé za konec mohl policejní zátah.

Zatím není jasné, jestli se třetího dějství bude účastnit právě i Metrostav nebo další firmy, jejichž lidé skončili ve vazbě. Jednalo se o Martina Fischera z Geosanu, ve vazbě skončil také jeden člověk z firmy Strabag nebo Simona Voňková, která měla v hřebčíně na starosti evropské dotace.

"Paní Voňková už ve vazbě není, ale je postavena mimo službu," doplnil ředitel hřebčína.