Zakladatelka nového způsobu výuky Marie Montessori byla jednou z prvních...

Zakladatelka nového způsobu výuky Marie Montessori byla jednou z prvních vysokoškolsky vzdělaných žen v Itálii na přelomu 19. a 20. století. Její metoda vzdělávání přetrvává už 100 let. V Pardubickém kraji se v září otevřou dvě nové základní školy Montessori. | foto: Monika Tomášková

Od září přibudou dvě alternativní základky, zvonit se v nich nebude

  • 5
Učitel není šéf, ale rovnocenný partner dítěte. Výuka Montessori, která se řídí touto zásadou, začne od září v nových základních školách v Chrudimi a České Třebové. S výjimkou Pardubic a okolí byli rodiče v kraji až dosud odkázáni na klasické základní školy.

"Chceme lidem nabídnout alternativu ke klasickému školství," říká učitelka Jana Hrázská, která připravuje rozjezd dvou základních škol Montessori v Chrudimi a České Třebové.

Výuka, jejíž začátek a konec neohlašuje zvonek, klade oproti standardním školám větší důraz na individualitu dítěte a její respektování učitelem. Ten je žákům rádcem a rovnocenným partnerem. Chrudimská škola nabídne tento přístup za měsíční školné 1 600 korun, v České Třebové by se mělo pohybovat kolem stejné částky.

Výuka waldorfská

Základní škola Waldorfská funguje v Pardubicích od roku 1993. Waldorfská pedagogika vychází z učení antroposofie Rudolfa Steinera (1861-1925), což je i předmětem časté kritiky. Ve výuce je patrná snaha o všestranný rozvoj dítěte, učební program je bohatší, každé by mělo najít něco, v čem bude mít šanci vyniknout.

"V Chrudimi se základní škola Na rovině otevře 1. září. Ve stejnou chvíli by měla začít na principu Montessori výuky fungovat i související mateřská školka, která doposud rok existovala jako dětská skupina. Navíc vzniknou stejnou formou také jesle," uvedla Ivana Hrubá, jednatelka občanského sdružení Edda, pod jehož záštitou instituce Na rovině vznikají.

Na chrudimské škole bude otevřen nejprve první stupeň plus šestá třída, přičemž každý další rok má přibýt třída další. "Do čtyř let by měla být škola kompletní a nabízet vzdělání od první až do deváté třídy," uvedla Hrubá.

Ve stejný den se navíc měly otevřít dveře Montessori výuce i na základní škole Na rovině v České Třebové.

"Bohužel se vyskytly drobné potíže s budovou, kde má škola sídlit, takže není jisté, zda stihneme slíbený termín. Přesto dále plánujeme, že místní pobočka nabídne první až třetí třídu prvního stupně již od září," uvedla Hrázská.

Doposud projevilo o školu zájem deset rodin. Výhledově tu chtějí nabídnout vzdělání asi 35 žákům.

Výuka Montessori

Nenásilná podpora přirozeného vývoje dítěte v prostředí, kde vše má řád. Učitelé respektují jedinečnost dítěte, žádné soutěžení, žádné stresy. Podporuje se samostatnost. V Pardubickém kraji funguje Základní škola Na rovině v Lázních Bohdaneč, letos v září se otevírají další dvě školy v Chrudimi a České Třebové.

Vzhledem k omezenému počtu dětí alternativní školy velkou konkurencí těm standardním pravděpodobně nebudou ani nyní, když se jejich počet v kraji zdvojnásobil. "Po podrobném seznámení se s principy výuky školy mohu tuto obavu zcela jasně vyvrátit. Vznikem této školy se pouze rozšiřuje nabídka ve vzdělávání," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

V kraji doposud fungovaly dvě základní školy s alternativním způsobem výuky. Základní škola Waldorfská v Pardubicích postupně vznikala od začátku 90. let minulého století. Dveře montessoriovské základní školy Na rovině v Lázních Bohdaneč se poprvé otevřely v roce 2010. Kromě zmíněných alternativních stylů výuky fungují v Česku například i Daltonský plán, program Začít spolu či Zdravá škola.