Sídlo ČSOB Pojišťovny v Pardubicích. Jedna z variant umístění budoucí pardubické radnice.

Sídlo ČSOB Pojišťovny v Pardubicích. Jedna z variant umístění budoucí pardubické radnice. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kasárna, mlýny, Prokopka, anebo pojišťovna. Míst pro radnici je dost

  • 4
ČSOB Pojišťovna nabídla radním Pardubic svou budovu v centru, aby v ní zřídili nový magistrát. Obnovila se tak debata nad tím, zda město potřebuje centrální úřad. Většina politiků říká, že ano. Potenciálních míst, kde by mohl stát, je však mnohem více.

Pokud se zeptáte jakéhokoliv pardubického politika, zda by pro město bylo užitečné postavit novou centrální radnici, většina řekne, že ano. Logicky. Magistrát je nyní roztroušen hned po sedmnácti různých budovách, což není praktické ani ekonomické.

„V Pardubicích se hovoří o nové radnici, kde by byli všichni úředníci v jedné budově. To by bylo velmi pěkné a pro občany jistě prospěšné,“ říká opoziční zastupitel za ODS Petr Klimpl. „Málokterý občan může být se současnou situací spokojený,“ potvrzuje náměstek primátora Jan Řehounek.

Otázka tedy spíše zní, za co a kde úřad postavit. Zatímco první by částečně mohly řešit dotace z Unie, druhý problém se zatím politikům příliš nedaří posunout vpřed. O centrálním úřadu se totiž mluví už minimálně pět let. MF DNES nabízí čtyři možnosti, kde by mohl stát.

1. Automatické mlýny

Zřízení velké radnice v opuštěném průmyslovém areálu na břehu Chrudimky má několik výhod. Ta hlavní by byla ta, že by radní měli smysluplné využití alespoň pro část mlýnů. Navíc by zřejmě nebyl problém se sháněním dotací na opravu památky. Bez zajímavosti není ani to, že mlýny nejsou daleko od historické budovy radnice na Pernštýnském náměstí, kterou si město tak jako tak ponechá.

„Myslím si, že by to bylo elegantní řešení. Mohl by vzniknout architektonicky velmi zajímavý objekt. Navíc by radnice zabila hned několik much jednou ranou,“ řekl zastupitel za Pardubáky a architekt Milan Košař. Negativa jsou v tom, že areál zatím město ani nekoupilo a jeho dopravní dostupnost třeba vozy MHD není právě nejlepší.

2. Budova ČSOB Pojišťovny

O této variantě se začalo nahlas mluvit minulý týden. Pojišťováci se už do patnáct let staré budovy nevejdou, a tak chtějí stavět nové sídlo. Pardubicím by to stávající prý přenechali za zhruba 300 milionů korun. Veškeré debaty jsou teprve na začátku, ale už nyní se zdá, že hlavní výhodou odkupu ČSOB by bylo setrvání pojišťovny ve městě. Právě dohodou o prodeji totiž vedení firmy svou pardubickou adresu podmiňuje.

„V případě odchodu pojišťovny z Pardubic bychom přišli o stovky zajímavých pracovních míst. A předpokládám, že odchodem z Pardubic by pominul jakýkoliv důvod finančně podporovat sport, kulturu a další věci, na kterých se nyní firma podílí,“ říká Řehounek.

Výhoda zakoupení budovy by spočívala i v dobré dopravní dostupnosti či parkovišti pro 150 aut. Odborníci však upozorňují na vysokou energetickou náročnost budovy a náklady na její přestavbu.

3. Masarykova kasárna

Další opuštěný areál v širším centru města. Vojáci se do něj už nevrátí, a mnoho budov u sídliště Višňovka tak čeká na své využití.

„Nabídli jsme kasárna i ČSOB pro stavbu nového sídla. To se ale jejím zástupcům nelíbilo,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková, a doložila tak, že radní si s areálem nevědí rady. Přeměna na radnici by měla velké klady. Jednak by se město zbavilo těžko prodatelného majetku, určitě by nebyl problém do areálu umístit všechny agendy i více než 300 úředníků a také je místo dobře dopravně dostupné.

4. Areál zbourané „Prokopky“

O prázdné ploše se naposledy v této souvislosti mluvilo v roce 2011, kdy Společnost CPI Group, která areál vlastní, Pardubicím nabídla, že by tam magistrát postavila. Od té doby se však nápad nikam dál neposunul. Volné parcely sice leží v samém středu města, ale radnice má svých pozemků dost, a tak je zbytečné stavět na cizích.