Problémy mají jak cestující na železnici, tak řidiči na klouzajících vozovkách.

Problémy mají jak cestující na železnici, tak řidiči na klouzajících vozovkách. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ledovka v Pardubickém kraji odřízla lidi od dopravy i proudu

  • 1
Déšť zmrzl a přišla kalamita, která postihla i Pardubický kraj. Na mnoha místech stále namrzají silnice, řidiči se potýkali s ledovkou nebo slabou vrstvou sněhu. Přetrvávají problémy na železnici, lidé čekají na nádražích. A místy se energetici stále potýkají s výpadky proudu.

Ráno se pardubické nádraží zaplnilo pětistovkou cestujících, kteří čekali na své spoje. Většinou marně - doprava po hlavním železničním koridoru byla kvůli námraze trolejového vedení zrušena nebo silně omezena - projedou jen dieselové lokomotivy.

„Píše se o čtyřhodinových zpožděních. My tady trčíme už 11 hodin ve vlaku na jednom místě a nic se neděje. Na stránkách Zpoždění vlaků se tento vlak nenajde, jako by neexistoval. Jo, dostali jsme lahvičku vody, jídelní vůz vykoupen. Cestující pospávají na sedadlech, několik hodin jsme bez informací. Je to trochu jak v americkém hororu. Ticho, klid, nic, postupující chlad,“ vzkázal iDNES.cz čtenář, který v pondělí navečer cestoval rychlíkem Šohaj z Prahy. Vlak se zastavil v Chocni.

V Pardubickém kraji nejezdí vlaky na úsecích Česká Třebová - Bohumín, Česká Třebová - Brno hlavní nádraží, Kolín - Česká Třebová, Česká Třebová - Třebovice v Čechách, Dlouhá Třebová - Česká Třebová a Česká Třebová - Březová nad Svitavou.

„Na hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Moravou zůstane vlaková doprava omezena, situace by se měla zlepšit po poledni. Záleží však na dalším vývoji počasí,“ uvedl Tomáš Netolický z krajského ředitelství Českých drah.

Pracovníci Českých drah se od rána celý den snaží připojit veškeré volné motorové jednotky a zprovoznit tak nejdůležitější vlaky. V odpoledních hodinách bylo největší zpoždění na hlavním koridoru směrem na Prahu a na Moravu.

„Odjíždějí pouze dálkové vlaky, které však mají jednu až tři hodiny zpoždění. Regionální doprava funguje s omezením, také tady bylo potřeba k vlakům přidat lokomotivy s dieslovými agregáty a tyto vlaky mají zpoždění kolem 15 minut,“ uvedla mluvčí Pardubického kraje Kateřina Procházková

Hasiči měli napilno. Jeli na více než stovku míst

Námraza na stromech začala v noci ohýbat v některých lesních úsecích větve do vozovky. „Z tohoto důvody byly uzavřeny silnice II/366 v úseku Sklené - Křenov z křižovatky s I/43 od Hradce nad Svitavou, silnice III/35846 Semanín - lesní úsek Pazucha a III/35853 v úseku Semanín – Kozlov. S rozedněním však naši pracovníci spolu s hasiči začali větve odstraňovat,“ informoval ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Náledí způsobilo řadu dopravních nehod. Nikdo při nich nepřišel o život. „Hasiči Pardubického kraje zasahovali jen během pondělí od 12 hodin do 22 hodin celkem u 61 událostí, z toho u 19 dopravních nehod a 42 technických pomocí,“ uvedla mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková.

Nejvíce zásahů měli hasiči na Svitavsku a Orlickoústecku. Ve většině případů zabezpečili místa nehod a pomohli s vytažením autobusů, nákladních vozidel, dodávek a osobních vozů z příkopů zpět na vozovky. U technických zásahů hasiči odstraňovali zejména větve a stromy.

Tempo výjezdů neustalo ani přes noc. Jen od 22. hodiny do osmé hodiny úterního rána hasiči vyjeli k dalším 64 událostem.

Dopravních nehod bylo pouze šest. K té nejvážnější vyjížděli hasiči po jedné hodině ráno. Stala se na silnici I/35 u Litomyšle, kdy se střetla dodávka s kamionem. Jedna osoba utrpěla zranění. Silnice I/35 byla uzavřena více než čtyři hodiny.

Většinou však hasiči odstraňovali stromy, které nevydržely tíhu ledovky a zatarasily vozovku. Motorové pily hasičů se nezastavily celou noc. V několika případech vyjížděli hasiči také k jiskřícím drátům vysokého napětí, nebo ke spadlému telekomunikačnímu drátu.

Velký počet výjezdů zaznamenala také Zdravotnická záchranná služba. „Kvůli ledovce jsme včera vyjížděli hlavně na autonehody, kterých bylo pětkrát více než jindy a k pádům, jejichž počet stoupl asi čtyřikrát. Pomáhali jsme také přímo na perónech nádraží, kde vystupovali promrzlí a dehydrovaní pacienti z vlaků. Také dnes zaznamenáváme zvýšený počet zásahů,“ informoval ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

Námraza zkomplikovala také městskou hromadnou dopravu v Pardubicích. „Na linkách číslo 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8 a 13 je až do odvolání redukován provoz na intervaly zhruba 20 minut, linky 4, 21 a 27 byly zrušeny,“ uvádí web Dopravního podniku města Pardubic. Na linky, které běžně obsluhují trolejbusy byly nasazeny náhradní vozy.

Obyvatelé některých oblastí doplatili na výpadky elektrického proudu. ČEZ eviduje řadu poruch. „Vyhlásili jsme kalamitní stav v okresech Chrudim a Svitavy. Poruchy způsobují spadlé ztěžklé namrzlé vodiče nebo popadané stromy do vedení. V Pardubickém kraji se vyskytují na Českotřebovsku i Pardubicku,“ uvedla mluvčí ČEZ Šárka Beránková.