Akcionář firmy Enteria Ondřej Chládek považuje důvody k zatčení šéfa

Akcionář firmy Enteria Ondřej Chládek považuje důvody k zatčení šéfa společnosti Libora Josky za běžnou praxi ve stavebnictví. Foto: Radek Kalhous, MAFRA

Josku zatkli za běžné věci, tvrdí spolumajitel firmy z kauzy Kladruby

  • 3
Policie nezveřejňuje žádné informace o tom, proč v souvislosti s opravou hřebčína v Kladrubech nad Labem drží ve vazbě už osm lidí. Podle akcionáře firmy Enteria Ondřeje Chládka vyšetřovatelé prověřují zcela běžnou praxi ve stavebnictví.

Za dohledu vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové policie minulý pátek zadržela na Pardubicku osm lidí převážně ze stavebních firem, z nichž hned sedm putovalo o víkendu do vazby. Ve středu pak soud poslal do vazby dalšího manažera stavební firmy.

"Důvodem opožděného rozhodování o posledním obviněném bylo pouze to, že byl zadržen později než ostatní," uvedl soudce Jan Šlosar z pardubického soudu.

Ovšem jinak policie nezveřejnila žádné informace. Ví se ale, že se zatýkalo v souvislosti se zakázkou na opravu hřebčína v Kladrubech.

Kdo sedí ve vazbě kvůli hřebčínu

Libor Joska, Petr Pejcha (oba Enteria), Martin Fischer (Geosan), jeden člověk z firmy Strabag, minimálně jeden z firmy Metrostav, Simona Voňková (dřívější zastupující ředitelka hřebčína)

Svou verzi příběhu, kterou ale neumí doložit, předkládá akcionář firmy Enteria Ondřej Chládek. Ten přišel o šéfa společnosti Libora Josku a také ředitele vlajkové lodi konsorcia, firmy Chládek a Tintěra, Petra Pejchu. První sedí ve vazbě na Pankráci, druhý v Ruzyni.

Není to trestný čin, ale marketingový čin

"Celou kauzu považuji za jeden ze střípků velké mozaiky. Zatím můžeme jen tápat, proč se jedná právě o tuto zakázku a proč byli zatčeni právě lidé, kteří nedělali nic zločinného. Za trestný čin je tady považována marketingová činnost, bez níž, jak všichni víme, nelze na globálním trhu uspět a zabezpečit pro firmu a její zaměstnance práci," uvedl Ondřej Chládek.

Podle něj není neobvyklé, že před podobně velkou zakázkou jako je ta v Kladrubech, se lidé z firem scházejí a řeší strategii boje o práci. Nutné je však dodat, že něco takového zákon zakazuje.

"Nyní si nejsem jist, zda i vytvoření konsorcia v souladu se zákonem nemůže být hodnoceno touto optikou jako organizovaný zločin, tedy mimořádně závažný trestný čin," doplnil Chládek.

Ze zatím jediného vyjádření Lenky Bradáčové jasně nevyplývá, z čeho jsou vlastně zadržení lidé viněni. "Jednání vykazuje korupční znaky a útočí mimo jiné na dotační prostředky Unie," řekla pouze.

Bradáčová je až moc přísná ředitelka

Ovšem jelikož se stavba stále nerozjela a nakonec soutěž vyhrála úplně jiná firma než Enteria nebo Metrostav, kde v pátek policie také zasahovala, zdá se, že zřejmě zatím nejspíše státu či Evropské unii žádná škoda nevznikla.

"Řekl bych to takhle. Kluci se dohadovali, že rozbijí okno a než ho společně rozbili, tak na ně přišla paní ředitelka a všem dala trojku z chování," trochu zlehčuje situaci Chládek.

Ovšem hned vážným hlasem dodává, že zákon je tak napsaný, že i běžná a zcela legitimní marketingová činnost může být formálně velmi snadno klasifikována jako trestný čin. Manažeři firem by tedy mohli být stíháni podle paragrafu číslo 260 Poškození finančních zájmů Evropských společenství.

"Trestní sazba pět až deset let se týká pachatele, který způsobí škodu velkého rozsahu tím, že vyhotoví, použije nebo předloží nepravdivé nebo neúplné doklady či v takových dokladech uvede nepravdivé údaje vztahující se k příjmům nebo výdajům rozpočtu EU," píše se v zákoně.

Tajuplné a zároveň upřímné No comment!

V praxi by to asi mohlo vypadat tak, že šéfové několika stavebních firem se scházeli či si volali a domlouvali se na podrobnostech zakázky. Ostatně, když se MF DNES Libora Josky před dvěma roky ptala, jestli se firmy někdy domlouvaly, aby ze zakázek dostaly více, uvedl upřímně jen: No comment!

Případ má však podle Chládka hned dva háčky. "Kdyby byly zákony tvořeny a vykládány podobným způsobem i v porevoluční době, garantuji vám, že po roce 1989 by tady nikdo nepodnikal. Protože by to prostě legálně nešlo," doplnil Chládek. Že by policie mohla skutečně vyšetřovat spíše domlouvání mezi firmami, než finální tunelování evropských peněz, naznačuje i to, že ve vazbě jsou lidé i z dalších stavebních firem.

Vedle společnosti Enteria se však k tomu zatím veřejně přiznala jen společnost Geosan group.

"Společnost byla informována, že Policie České republiky v tuto chvíli vazebně stíhá jejího zaměstnance z důvodu podezření z účasti na trestné činnosti v rámci veřejné zakázky," uvedla firma. Podle agentury ČTK je zadrženým Martin Fischer. "Společnost se nedomnívá, že by trestní stíhání bylo důvodné, protože přísně dbá na dodržování všech zákonných norem," dodala firma. 

Po středečním oslovení potvrdila mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná, že ve vazbě je i člověk z její firmy. "Jeden náš zaměstnanec je vazebně stíhán. O důvodech jeho stíhání však zatím bližší informace nemáme," uvedla.

Podle informací MF DNES měl ve vazební cele skončit ve stejný den i zástupce firmy Metrostav. Tedy další společnosti, která měla o opravu hřebčína za čtvrt miliardy zájem. Ovšem firma to nechce komentovat.

"Nemám takovou informaci, nemohu ji vyvrátit, nebo potvrdit," uvedl mluvčí Metrostavu František Polák s tím, že netuší, jak by mohl zjistit, kde se nachází šéf pardubické pobočky jeho firmy Jiří Mottl, jehož mobil je už několik dní vypnutý.

"Někdo se bojí, my ne. Chceme udělat vše pro očištění našich lidí, ta obvinění se podle mého názoru nezakládají na realitě," dodal Ondřej Chládek.

Ve vazbě jsou téměř výhradně lidé ze stavebních firem

Podle informací ČTK je ve vazbě i Simona Voňková, která vede pobočku kladrubského hřebčína ve Slatiňanech na Chrudimsku.

"Bylo mi sděleno, že tam pravděpodobně bude tříměsíční vazba, aby jí bylo znemožněno ovlivňování svědků," řekl partner Voňkové a manažer hipoaktivit hřebčína Jaromír Štěpánek.

Ve vazbě naopak podle dostupných informací nejsou zástupci institucí, které dotace z Bruselu přerozdělují. V pátek však policie v sídlech ROP Severovýchod v Pardubicích a Hradci Králové zajistila dokumenty. Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali i v hřebčíně či na stavebním úřadu v Chrudimi.

Původní zrušený tendr na opravu památky v Kladrubech vyhrál Metrostav spolu s firmou Chládek a Tintěra. Nakonec ale hřebčín nebude opravovat ani jedna z nich.

"Ve druhém kole jsme neuspěli. I proto si myslím, že v celém případu může hrát roli tvrdý konkurenční boj, který ve stavebnictví probíhají v posledních letech na plné obrátky," uvedl Ondřej Chládek.

Podle něj ale konsorcium Enteria dál normálně funguje a plní své závazky. Nechce také slyšet o tom, že by celá kauza měla jeho společnost nějak zásadně ohrozit.

"Jedeme dál, už jsme třeba zaplatili i za víkendovou Aviatickou pouť, kterou jsme sponzorovali. Postaráme se i o rodiny zatčených," dodal.