Dopravci v kraji se zlobí. "Současná situace vůbec nemusela nastat," říkají. Ilustrační snímek

Dopravci v kraji se zlobí. "Současná situace vůbec nemusela nastat," říkají. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jízdní řády jsou k ničemu a musí se předělat, uznal Pardubický kraj

  • 16
Po záplavě stížností občanů, starostů obcí a dopravců uznali radní Pardubického kraje, že současný jízdní řád je špatný a nefunkční. Dopravu v kraji dostala na kolena firma Oredo, která řád špatně zpracovala. Cestující z autobusů se dočkají změn od 1. dubna, na dráze od 6. června.

"Někde jsem se přesvědčil, že úpravy jízdních řádů jsou nutné, aby spoje lépe vyhovovaly lidem," uvedl hejtman Martínek.

Krajský úřad podněty a připomínky nyní zpracovává a vyhodnocuje. "Ještě v únoru změny znovu projednáme se zástupci všech 452 obcí, aby je mohl organizátor dopravy s dostatečným předstihem zveřejnit na internetu, kde se s nimi budou moci seznámit cestující i dopravci," řekl radní pro dopravu Jan Tichý.

Autobusy musí vlaky plně nahradit

Organizátor dopravy Oredo má podle radního v rámci dubnových změn autobusových jízdních řádů zajistit, aby autobusová doprava, která nahrazuje dopravu drážní, byla zajištěna ve stejné kvalitě a rozsahu jako doprava původní.

Dopravci navrhované změny vítají. "Při změnách současných jízdních řádů jsme připraveni opravdu maximálně vyjít vstříc a pomoci," uvedl Petr Palovčík, personální ředitel holdingu Icom, kam spadá i ČSAD.

Podle dopravců ale současná neutěšená situace vůbec nemusela nastat. Na tvorbě jízdních řádů se snažili spolupracovat jak největší autobusoví dopravci - ČSAD Ústí nad Orlicí a Veolia, kteří mají s jejich přípravou dlouholeté zkušenosti, tak České dráhy.

Oredo připomínky nebralo v potaz

Jenže Oredo jako by jejich rady nevnímalo. Ústecký dopravce podle Palovčíka podával Oredu řadu připomínek, do jízdních řádů se ale dostaly jen nemnohé.

"K prvním i dalším návrhům jsme měli celou řadu připomínek a upozorňovali, že přinesou celou řadu problémů," potvrdil neochotu Oreda spolupracovat ředitel pardubického centra osobní dopravy Českých drah Michal Štěpán.

"Jak my, tak autobusoví dopravci jsme velmi často a velmi intenzivně jednali se starosty a snažili se napravit, co se dá," dodal ředitel Štěpán, který doufá, že tentokrát už bude Oredo vstřícnější a s dopravci bude komunikovat podstatně efektivněji.

Sliby radních zní pěkně, ne všichni jim ale věří. "Připomínky starostů a hlavně cestujících měly být přivedeny k životu již od března. Datum se však posunulo na 1. dubna. Ke zlosti cestujících se teď dozvídáme, že definitivní podoba jízdních řádů je plánována až na začátek června. Možná by se mohla položit otázka: Kterého roku?" ptá se starosta Horního Jelení a krajský zastupitel Petr Tupec.