V hodnocení transparentnosti kraj dosáhl podprůměrných výsledků a skončil na 10. místě.

V hodnocení transparentnosti kraj dosáhl podprůměrných výsledků a skončil na 10. místě.

Kdo, kam a proč jel, se neví. Hejtmanem slibovaná otevřenost chybí

  • 1
Větší otevřenost a průhledné počínání. Tak před volbami lákali voliče dnešní šéfové kraje. Jenomže za polovinu volebního období se v tomto moc nezměnilo. Lidé mají k informacím o krajském dění stejně daleko a za neprůhlednost veřejných zakázek sklidil kraj nepříjemné hodnocení také od sdružení Oživení.

"Jsem pro větší otevřenost, šel bych tak daleko, že by se měly zveřejňovat i zápisy z rady," řekl před volbami hejtman Martin Netolický. To se mu sice podařilo, ale má to jeden háček, zápisy jsou koncipované tak, že se z nich ten, kdo se zajímá o krajské dění, nedozví takřka nic.

Názorně to je vidět na červencovém zápisu. "Rada předkládá ke schválení zahraniční pracovní cestu člena Rady Pardubického kraje dle důvodové zprávy," píše se v zápisu. Kdo však za peníze daňových poplatníků do ciziny jel, proč nebo kam, už se ale nikde nepíše.

Hejtman to zdůvodnil tím, že kraj má k dispozici i zvukový záznam ze schůze, a není proto třeba dávat do zápisu rady vše. "U bezproblémových bodů, kde proběhlo i hlasování hladce, není třeba uvádět všechny konkrétní údaje," dodal hejtman.

Hejtmanův první náměstek Roman Línek před volbami sliboval jiné vylepšení pro lidi z kraje: on-line přenosy ze zasedání zastupitelů. Kraj by v tomto rozhodně nebyl první, zasedání přenáší například i pardubická radnice. Přenosy však stále nejsou. "Nakonec jsme se rozhodli záměr zrušit po konzultaci s Libereckým krajem, sledovanost přenosů je totiž velmi malá, navíc to není zadarmo," uvedl Línek.

Pardubickou radnici přitom stojí kamerové přenosy řádově desítky tisíc korun, navíc na ně přispěla většinou peněz Evropská unie.

"Je to stále otevřené, pokud by zájem o přenosy ze zastupitelstva mezi lidmi byl, můžeme je zařídit," dodal Línek. 

Ani návštěvník schůze neví, o čem se vlastně hlasuje

Jenomže ani osobní účast na zastupitelstvu více informací zájemci nepřinese. Zastupitelé totiž mají k hlasování k dispozici připravené materiály, k nimž se však návštěvník nedostane. A tak může jen sledovat, jak dopadlo hlasování "k bodu dva".

Své o tom ví chrudimský zastupitel Roman Málek. Ten je ze svého města zvyklý na jiný přístup, a tak při jedné návštěvě kraje nestačil, jak sám řekl, kroutit hlavou.

"Ani na místě mi nikdo nedal nahlédnout do podkladů. Byl to pro mě šok. V Chrudimi má každý občan na jednání možnost nahlížet do materiálů, na kraji ne. Moc tomu nerozumím. Díky tomu, že se měnilo i usnesení, tak jsem do poslední chvíle nevěděl, co se vlastně schválí," řekl Málek.

Důvod pro větší otevřenost a transparentnost přitom kraj má. Zmíněné sdružení Oživení sleduje detailně způsob, jakým kraje zveřejňují údaje o veřejných zakázkách.

"V hodnocení celkové transparentnosti takzvaných profilů zadavatelů Pardubický kraj dosáhl podprůměrných výsledků a skončil na desátém místě," uvedl předseda sdružení Martin Kameník. Průzkum vznikl za podpory Fondu Otakara Motejla a Velvyslanectví USA.

Další údaje analýzy jsou pro Pardubický kraj ještě méně lichotivé. Chyběly totiž také povinné informace o uchazečích o zakázku nebo písemné zprávy zadavatele.

"Z hlediska povinného zveřejňování smluv kraj skončil dokonce na jedenáctém místě, když publikoval smlouvy v hodnotě 44 procent všech prostředků vynaložených na zakázky," dodal Kameník. Celková výše uvedených smluv přitom přesahovala částku 400 milionů korun. V případě povinného uveřejnění uhrazené ceny tak kraj podle sdružení Oživení porušil zákonnou povinnost ve 39 procentech případů.