O jednáních na pardubické radnici budou mít lidé lepší přehled

O jednáních na pardubické radnici budou mít lidé lepší přehled | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Jednání pardubických politiků budou v přímém přenosu na internetu

  • 1
Průběh zasedání pardubického zastupitelstva bude moci z pohodlí domova už brzy sledovat každý. Radnice ho totiž bude v přímém přenosu vysílat na internetu. Za zkušební vysílání, které proběhne v úterý, dá radnice devět tisíc korun. V březnu už jednání politiků uvidí i lidé.

Historicky první přenos začne 29. března ve 14 hodin. Úterní zastupitelstvo sice také budou snímat kamery, ale záběry do sítě nepůjdou.

"Bude to zkušební provoz takříkajíc do zdi. Musíme vyzkoušet, jestli bude vše fungovat. Od další schůze však už na stránkách města poběží přímý přenos ze zastupitelstva. Chceme tak víc otevřít radnici, aby lidé viděli, kdo v jejich městě rozhoduje," uvedl náměstek primátorky František Brendl, který novinku připravuje.

Podle něj by měly být v sále dvě kamery. Jedna bude pevná, druhá bude mít obsluhu. Záběry by tak měly být poměrně kvalitní, navíc je bude doplňovat i několik užitečných pomůcek. "Chceme, aby se z přenosu pořizoval i záznam, který bude rozdělen podle bodů v programu. Každý se pak bude moci podívat na jednání o věci, která ho zajímá," uvedl František Brendl.

O dění ve městě budou lidé lépe informováni

Kamery v zasedacím sále radnice i přímé přenosy na internetu nezatíží rozpočet nějakými horentními sumami. Půjde o desítky tisíc korun ročně, navíc se na placení bude podílet i Evropská unie. "Spuštění přenosů nám navíc může až z 85 procent zaplatit Evropská unie, která podobné věci podporuje. Jinak úterní první zkušební přenos nás se vším všudy vyjde na 9 tisíc korun," uvedl tajemník magistrátu Martin Růžička.

Podle Brendla bude hlavní výhodou, že se daleko více lidí bude moci "účastnit" zasedání zastupitelstva. "Jednání jsou většinou ve všední den ve 14 hodin. Je mi jasné, že se ho většina lidí zúčastnit nemůže. To by se nyní mělo změnit. Celkově by mělo hlasování o osudu města sledovat násobně více lidí než dosud," dodal Brendl.

Ovšem přímý přenos má pro politiky i své strašáky. Pokud se jim totiž na radnici něco nepovede, velmi rychle se mohou nechtěně stát internetovými klauny.

To se v minulém volebním období povedlo třeba zastupiteli za ODS Jaroslavu Kňavovi. Jeho obhajoba výletu na fotbalovou Ligu mistrů do Madridu byla tak osobitá, že si ji na internetu přehrály desítky tisíc lidí. Přitom byl k dispozici jenom hlasový záznam. Na něm Kňava nápadně připomínal komunistického předáka Miloše Jakeše.