Školní mlýn v Pardubicích se stal kulturní památkou | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jedinečný školní mlýn v Pardubicích je nyní památkou, dál se v něm učí

  • 0
Mlýn, který je součástí střední školy potravinářské v Pardubicích, vyhlásilo ministerstvo kultury památkou. V třípatrové historické budově vonící moukou se stále učí studenti mlít.

Podivuhodné zařízení nyní přibylo na seznamu kulturních památek České republiky. "Přijeli k nám pracovníci z ministerstva a zaevidovali úplně všechno. Teď nemůžeme vyhodit ani tenhle stůl," říká ředitel školy Petr Šedivý a ukazuje na prastarý a několikrát puklý stůl.

To mu ale nevadí. Sám žádost o zařazení na seznam památek podal. "Je to jedinečné zařízení. Podobné mlýny jsou v České republice jen tři a tento jediný funguje," říká a ukazuje okolo sebe.

Mlýn vypadá úplně jinak, než jak ho známe z pohádek. V první řadě je z velké části dřevěný, jen samotné "srdce" mlýna je kovové - jsou tam uschované válce, které z obilí melou mouku. "A právě tady se studenti učí, jak umlít hrubou mouku nebo třeba úplně jemnou hladkou mouku. Záleží na tom, jak se k sobě mlecí válce přiblíží," vysvětluje Petr Šedivý a otevírá dvířka od místa, kde válce jsou.

V létě ve mlýně otevřou kapsle s kyanidem

Na dotek jsou hrubá - tak, aby se z obilí opravdu stala mouka. Starý dřevěný mlýn se po odchodu studentů na prázdniny bude muset vyčistit od všech škůdců.

Školní mlýn v Pardubicích se stal kulturní památkou
Školní mlýn v Pardubicích se stal kulturní památkou
Školní mlýn v Pardubicích se stal kulturní památkou

"Je to veliký stroj a škůdci se v něm kvůli mouce usazují. Proto se místnost utěsní a tři lidé tady otevřou kyanidové kapsle. Ty všechny škůdce spolehlivě zlikvidují. Jen to musí být rychlá akce, odpálit a běžet ke dveřím. Aby se nikdo nepřiotrávil," směje se Petr Šedivý.

Mlynářství učí jeho škola jako jediná v republice. Uplatnění studentů, kteří obor vystudují, je tak téměř stoprocentní. Technologie mletí obilí se sice v poslední době změnila a zautomatizovala se, ale samotný proces zpracování obilí zůstává po léta stejný a rozhodovat o něm musí mlynáři.

Ve mlýně se řemeslu učili mlynáři z celé republiky

Studenti tak mlýn plně využívají a z namleté mouky pečou pečivo, které prodávají v prodejně ve vestibulu školy. "Zájem o mlynářské řemeslo stále nemizí a láká. V poslední době nám zájemců přibylo," říká Petr Šedivý.

A mlýn je i jedním z důvodů, proč potravinářská škola zůstala v centru města a v rámci slučování a splývání škol se nikam nestěhuje. Mlýn totiž nejde jen tak rozebrat a zase složit na jiném místě.

"To už by nikdy nikdo nedal dohromady. Strojovna je zapuštěná v patře pod námi a část mlýna je zase nad námi," ukazuje Petr Šedivý.

Studenti se díky mlýnu naučí celou technologii výroby mouky od počátku až do konce. "Jako učební pomůcka je mlýn nedocenitelný," říká Petr Šedivý. Během více než padesáti let se u něj učily mlít stovky studentů z celé republiky.