Fanklub HC EATON PARDUBICE

Fanklub HC EATON PARDUBICE | foto: iDNES.cz

Janecký nezvládal povinnosti, píše Pardubický hokejový klub

  • 1
V posledních dnech vyvrcholily spory mezi klubem HC Eaton Pardubice a jeho bývalým hokejistou Otakarem Janeckým. Janecký tvrdil, že nemůže v klubu, za který léta hrál, ani trénovat děti. Odpověď vedení si přečtěte níže.

Úvodem tohoto sdělení bychom chtěli uvést, že HC EATON PARDUBICE a.s. nebyl a není v žádném případě iniciátorem medializování působení p. Otakara Janeckého v komunální politice a s tím možného působení v hokejovém klubu.

Důvody, proč pan Janecký vstoupil do komunální politiky, považujeme za jeho legitimní soukromé rozhodnutí a po dobu jeho činnosti v zastupitelstvu města Pardubice, jsme až na výjimky na jeho práci nereagovali, protože se nás jako hokejového klubu, netýkala.

Otakar Janecký je nedílnou součástí pardubické hokejové historie, kde získal i dva tituly Mistra ČR. Dlouho působil i v zahraničí.

Po ukončení aktivní sportovní kariéry, kdy hráči skončila uzavřená a platná finančně nadstandardní hráčská smlouva, se klub z výkonnostních důvodů rozhodl mu další hráčskou smlouvu nenabídnout. Již v poslední sezoně, kdy Ota Janecký působil v Pardubicích jako hráč, došlo již v letní přípravě k informování hráče trenérem (Miloš Říha), že jeho výkonnost není optimální a tudíž hráč nemůže být zařazen do prvních třech pětek.

Toto sdělení obdržel hráč od trenéra na schůzce během turnaje ve Vallé de Joux ve Švýcarsku a schůzce byli přítomni další dva zástupci klubu. Z naprosto mimořádné úcty k hokejovému umění tohoto hráče po schůzce vedení s trenérem, došlo k dohodě, že v poslední hráčské sezoně bude hráč nastupovat s mladými hráči, a to třeba i na postu obránce. Již během sezony se však objevily velmi zásadní neshody a nespokojenost hráče akceptovat tuto roli. Hokejový klub splnil veškeré smluvní podmínky v hráčské smlouvě bez výhrad.

Po ukončení jeho sportovní činnosti klub nabídl Otakaru Janeckému pokračování spolupráce. Při této schůzce projevil jmenovaný zájem o pracovní poměr v hokejovém klubu na úrovni vedoucích pracovníků (sportovní manažer, více prezident). V této době mu byla nabídnuta i možnost participace na vlastnictví klubu formou zakoupení akcií a tuto možnost odmítl.

Dále mu byla nabídnuta smlouva vyhledávače talentů s tím, že krom této činnosti, která mu zajišťovala měsíční příjem v řádech desítek tisíc korun měsíčně, kancelář a servis s tím spojený, bude zapojen do studia trenérské licence "B". Licenci "C" získává každý profesionální hokejista po sehrání určitého počtu extraligových utkání.

Nárok na studium licence "B" je však výběrový a v době přihlášení p. Janeckého klub vědomě musel odsunout jiné jeho bývalé kolegy, s dlouholetou trenérskou praxí. Po určité době působení p. Janeckého ve funkci vyhledávače talentů mu tato smlouva musela být ukončena z důvodu hrubého neplnění jeho povinností.

Zjednodušeně řečeno - jmenovaný byl úkolován trenérskou radou a sportovním ředitelem p. Martincem sledováním konkrétního hráče, který však působil mimo Pardubice. V den a hodinu sledování však strávil řešením soukromých záležitostí a na další trenérské radě lhal všem svým kolegům při popisování konkrétních herních činností hráče, kterého měl sledovat.

Bohužel utkání, které měl sledovat, bylo přeloženo – vůbec se neodehrálo, což přítomní již věděli, Ota Janecký však nikoliv. Po dobu své činnosti vyhledávače talentů nepředložil O.J. trenérské radě ani klubu žádné konkrétní jméno hráče, který by si zasloužil pozornost našeho klubu (pro srovnání - tuto činnost v minulé době pro klub zastávali nebo zastávají tito pánové: Florián Střída, Vladimír Martinec, Jiří Seidl, Zdeněk Procházka, Petr Hemský, kteří pravidelně předkládali a předkládají materiály spojené s jejich činností).

Po zjištění této skutečnosti se představenstvo klubu rozhodlo okamžitě ukončit činnost v klubu p. Otakara Janeckého. Shodou okolností jsme se v prakticky stejné době dozvěděli, že na klubem zajištěný kurz licence "B" pan Janecký vůbec nedochází.

Přes to všechno se v následující sezoně klub rozhodl dát p. Janeckému další šanci pro působení v HC. V nově utvořených kategoriích a po jeho výběru, se stal dle vlastního přání asistentem v mládežnické kategorii dorostenců u zkušenějšího trenéra (p. Fibiger).

I v této souvislosti jsme opět porušili stanovená pravidla klubu a upřednostnili p. Janeckého při studiu pro trenéry extraligových soutěží nutné základní licence "B". Jaké však bylo naše překvapení, když jsme se v průběhu roku od metodika svazu p. Pavliše dozvěděli, že našeho nového trenéra viděl v kurzu pouze při zápise.

Klub takto přišel v průběhu krátké doby o další dva vyškolené trenéry licence B. V této souvislosti je potřeba konstatovat, že plat asistenta trenéra v této kategorii byl vzhledem k osobnosti p. Janeckého skoro dvojnásobný, než hlavního trenéra v této kalegorii, a to z toho důvodu, že nám jmenovaný oznámil, že to za menší sumu dělat nebude.

V navazující sezoně jsme p. Janeckému nabídli místo hlavního trenéra dorostu B, který v té době působil na špičce ligy. Jako asistenta jsme mu nabízeli zkušeného trenéra s licencí B, který by i jemu pomohl v prvním roce trénování v pozici hlavního trenéra. I tuto pozici p. Janecký odmítl. Pozice hlavních trenérů nabízel a nabízí náš klub pouze trenérům, kteří mají buď odpovídající trenérskou licenci, nebo nutné trenérské zkušenosti.

I v tomto případě jsme právě pro p. Janeckého chtěli udělat výjimku, která rozhodně není zcela v souladu s různými podmínkami svazu či pravidly fungování trenérů v klubech. Jako protiklad jeho přístupu bychom rádi uvedli trenérský postup Jiřího Šejby, Pavla Marka, Luďka Salavy, Jiřího Seidla nebo v současné době Tomáše Blažka.

Všichni tito pánové krom toho, že dodržovali pravidla trenérského postupu od nejnižších kategorií, respektovali nutnost sebevzdělávání v trenérské oblasti a účast na předepsaných seminářích, tak všichni byli-li osloveni s nabídkou pracovat samostatně a převzít odpovědnost, nikdy se této možnosti nevyhnuli a svojí činností tak přispěli zásadním způsobem k výchově a vývoji mladých hokejistů v našem klubu. Otakar Janecký dostal stejnou možnost, a to s tím, že se připojí rovnou k vrcholovým kategoriím. Bohužel ji nevyužil.

Právě z tohoto důvodu naprosto nechápeme jeho informaci, která se týká jeho vyjádření ohledně působení u mládežnických kategorií klubu. Nikdo z osob v komunální politice nás v žádném případě neodrazoval od jeho působení. Otakar Janecký nikoho z vedení klubu oficiálně neoslovil se zájmem pracovat v klubu v letošní sezoně. Byli jsme pouze kontaktováni jedním rodičem mládežnické kategorie s otázkou, že by si přál, aby jeho syna v kategorii trénoval Otakar Janecký.

Jediná komunikace mezi Otakarem Janeckým a Ondřejem Heřmanem proběhla na tréninku veteránů hokejového klubu, kde předseda představenstva HC EATON PARDUBICE a.s. Mgr. Ondřej Heřman oznámil p. Janeckému, že po zkušenostech s jeho přístupem nemá klub o jeho trenérské služby zájem. Trenérské posty jsou totiž obsazovány s předstihem a trenéři pro tyto pozice nasmlouvaní mají s klubem platné kontrakty.

Rovněž nás velmi mrzí, že p. Otakar Janecký nepovažoval za nutné se za dlouhou dobu objevit na vyhlašování výsledků pardubické mládeže a jedné z cen, která nesla s jeho souhlasem jeho jméno. Vždy byl pozván, několikrát účast potvrdil, avšak bohužel ke smůle především mladých hokejistů, které měl odměnit, nikdy nedorazil. I proto jsme po poslední zkušenosti v minulé sezoně tuto cenu po dlouhých letech byli nuceni zrušit.

Hlasování p. Janeckého ve vztahu ke změně vlastnických vztahů v klubu v žádném případě nemá absolutně žádnou souvislost s možností v naší organizaci pracovat. Spekulace o provázání komunální politiky ve vztahu k našemu klubu tak, jak p. Janecký upozorňuje, jsou naprosto nesmyslné.

Jako příklad lze uvést i krátké a naprosto destruktivní působení p. Otakara Janeckého v představenstvu klubu, kdy i právě jeho činnost a chování měla za následek rozhodnutí magistrátu prodat majoritní část akcií soukromému subjektu. Sami jeho kolegové zastupitelé se demokraticky rozhodli po jeho krátké epizodě ho z představenstva klubu odvolat.