Jan Šafránek při soudním líčení

Jan Šafránek při soudním líčení | foto: ČTK

Peníze nenahradí život zkažený nespravedlivým rozsudkem, říká advokát

  • 4
Případ koňáka Jana Šafránka z Hlinska je jedním z nejkřiklavějších omylů v historii české justice. Soudy jej poslaly do vězení za znásilnění, které nespáchal. Jako mladík strávil za mřížemi rok, ale s nálepkou devianta musel žít dodnes.

Pět milionů za zničený život. Je to málo, nebo moc?

Advokát nespravedlivě odsouzeného Jana Šafránka z Hlinska, který byl v roce 1994 souzen za znásilnění sedmnáctiletého děvčete, si myslí, že je to sice částka na české poměry neobvyklá, v žádném případě ji nepovažuje za nepřiměřenou.

"Kvůli sérii závažných pochybení policie a soudů musel pan Šafránek žít 18 let v malém městě se stigmatem sexuálního násilníka," řekl jeho advokát Petr Kočí.

Dodnes se přitom Janu Šafránkovi nikdo z těch, kteří se na něm podepsali, neomluvil. Kriminalista, který v srpnu 1992 Šafránka brutálně vyslýchal, je v důchodu, soudce, který nevinného muže odsoudil, je dnes soudcem Krajského soudu v Brně.

"Hlavně že jsem prokázal svoji nevinu," říká na to oběť otřesného justičního omylu, podle niž zničený život jakákoli částka těžko nahradí.

"Nikdo z těch, kteří se na tomto případu podíleli, už nebude potrestán, a tak je finanční náhrada jedinou formou zadostiučinění, které se může panu Šafránkovi dostat," dodal advokát, který nyní zvažuje, zda se proti pondělnímu rozsudku odvolá či nikoli.

Může začít znovu. Stěhovat se však nehodlá

Požadovaných pětatřicet milionů za nemajetkovou újmu pražská soudkyně Markéta Jirásková snížila na 4,88 milionu, ale i tak se advokát ještě s klientem poradí, zda se s nimi spokojí.

Soudkyně podle svých slov stanovila výši odškodnění, aby měl v případě, že se rozhodne začít nový život jinde, dostatek peněz na nový start. Ale Jan Šafránek se nikam stěhovat nehodlá.

"Je velmi závislý na své rodině i koních, které jeho příbuzní na farmě chovají. Navíc nevidí důvod, proč by se právě v tuhle chvíli měl někam stěhovat. Když už jsem to tady vydržel v těch nejhorších časech, teď bych chtěl, aby lidi ve městě věděli, že jsem nic neudělal. Aby mě zdravili jako dřív, aby se se mnou bavili a kamarádili," vzkázal prostřednictvím svého advokáta MF DNES Šafránek.

Tohle přání se mu začíná plnit. Kamarádi a známí se mu snaží pomoci. Jenomže to není tak jednoduché. "Když se vrátil z kriminálu, nebyl schopen ani svým nejbližším nic vysvětlit a nic říct. A uzavřel se do sebe, s nikým se nechtěl bavit. A nechce ani dneska," uvedl například Šafránkův kamarád z mládí Petr Šmahel.

Šmahelova slova potvrzuje další kamarád Miloš Pospíšil. "Chodili jsme spolu na zábavy, cvičili psy, jezdili jsme spolu na koních. Ale od tý doby, co se vrátil z vězení, tak je úplně jinej člověk. Je zaraženej, s nikým nemluví, vyhejbá se nám. Je to škoda, my jsme mu přece nic neudělali," říká Pospíšil.

Velikou zásluhu na tom, že byl Šafránek uznán nevinným, má jeho sestra Jana. V roce 2006 se dívala na televizi, kde kriminalisté mluvili o muži, který v regionu přepadával osamělé ženy.

Ukázalo se, že to byl skutečný pachatel, za nějž Jan neprávem seděl. Sestra pak zavolala na policii a dva kriminalisté z Hradce Králové se o případ začali zajímat. Po řadě peripetií pomohli zahájit nové soudní řízení. Ale viny Šafránka po letech útrap zbavil až Nejvyšší soud.

"Důkaz o nevině mého klienta byl přitom celou dobu v policejním spisu," uvedl advokát Petr Kočí.