Jan Ficek, Jan Ficek Dřevovýroba

Jan Ficek, Jan Ficek Dřevovýroba | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Fíha dýha. Jan Ficek z tenkých plátů dřeva ušije nábytku kabát

  • 0
Pokud někdo neví, že nábytek může mít kabát, tak to ještě nezná Jana Ficka z Chrudimi. Majitel a jednatel chrudimské společnosti Dřevovýroba totiž používá tento pojem při popisu své práce.

Příběh roku

Jan Ficek se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžete v anketě ZDE

„Vyrábíme sesazenky a hrany z dýh, které dodáváme výrobcům nábytku, dveří, podlah a dalším zákazníkům, kteří si objednají počet, rozměr, dřevinu a typ materiálu. Kabát nábytku děláme my, nábytkáři z něho udělají finální výrobek,“ říká Jan Ficek.

Firma o 80 zaměstnancích, jsou to hlavně ženy, obsluhuje velké nábytkářské podniky i 150 menších firem.

„Spolupracujeme i se známým architektem Bořkem Šípkem, podle jehož návrhu jsme vyrobili sesazenku pro luxusní kolekci nábytku. Abychom vyhověli jeho uměleckým nápadům, musíme používat nejmodernější laserovou techniku,“ řekl majitel firmy, kterého těší postupné předávání rodinné štafety. „Největší radost mám z toho, že děti chtějí pokračovat ve firmě se mnou. Mám v ní zaměstnaného jak syna, který je ekonom, tak dceru, která je strojařka. Sám pokračuji v rodinné tradici, protože mi byl vzorem zase můj otec,“ řekl 71letý Jan Ficek.

Jeho již dávno zemřelý tatínek založil v roce 1946 v Chrudimi truhlářskou firmu, v níž vyráběl hlavně dřevěné hračky, dřevěnou galanterii, intarzie, radioskříně, prostě „složitější truhlařinu“. Po roce 1948 o firmu přišel, ta brzy přešla na zpracování dýhy. Syn Jan Ficek vystudoval v padesátých letech jako syn truhlářského „fabrikanta“ alespoň čtyřletou strojní průmyslovku.

Pro Jana Ficka můžete hlasovat v anketě ZDE

V roce 1993 dostal podnik díky restituci zpátky. Jeho podnik sídlící v moderní hale ročně vyrobí kolem 1 500 000 čtverečných metrů sesazenek, což je 600 tun půl milimetru silného dřeva. Pracuje se všemi známými druhy dřevin. „Jejich používání je částečně i módní záležitost. Do roku 1989 se například používal hodně mahagon, dnes je na ústupu. Ale klasické dřeviny jako jsou buk, dub, jasan, javor, ořech, třešeň se běžně dál používají,“ řekl Jan Ficek.

Dřevovýroba Chrudim se stala inicátorem akce Fíha Dýha. A přidali se k ní i další nábytkáři. „Průměrná výtěž materiálu při výrobě sesazenek činí asi 60 procent. Odstřihy pravidelnějších tvarů balíme do balíků pro školy a dáváme i návody, co s tím mají děti dělat. Tvorbou ze zbytků dýh se zabývají už stovky škol. Aspoň se děti dozví, co je to dřevo, co je to dýha, vedle umělé hmoty tak poznají i přírodní materiál,“ vysvětlil motivaci k této celorepublikové školní aktivitě Jan Ficek.