Kdysi jeden z nejdůležitějších hybatelů české politiky Ivan Pilip se stále potýká s finančními potížemi. Nemocnicím v Pardubickém kraji má od nich pomoci.

Kdysi jeden z nejdůležitějších hybatelů české politiky Ivan Pilip se stále potýká s finančními potížemi. Nemocnicím v Pardubickém kraji má od nich pomoci. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Věřitel šel po exministru Pilipovi. Jako by obral školáka o kapesné

  • 160
Španělská banka před pár měsíci obstavila Ivanu Pilipovi odměny z pěti nemocnic, kde někdejší ministr financí sedí v dozorčí radě. Chtěla se tak dostat k penězům, které jí bývalý politik a neúspěšný podnikatel dluží. Dostala se však nakonec jen k několika stokorunám.

"Ano, měl jsem tyto peníze zablokované po sporu se španělským investorem, ale už je vše vyřešené," uvedl Pilip.

Na rozdíl od lidí z představenstva nemocnic jsou ovšem členové dozorčí rady v podstatě honorární funkce. "Členové dozorčích rad z řad zaměstnanců nemocnic a členové delegovaní jediným akcionářem, kterým je kraj, dostávají symbolickou odměnu 300 korun za jedno zasedání," uvedl mluvčí kraje Jakub Rychtecký.

Ivan Pilip

V 90. letech patřil k nejvýznamnějším postavám české politické scény. Od května 1994 byl ministrem školství, které v červnu 1997 vyměnil za resort financí. Státní pokladnu ale Pilip řídil i ve vládě premiéra Josefa Tošovského v první polovině roku 1998. V listopadu 1997 Pilip spolu s Janem Rumlem vyzval předsedu ODS Václava Klause, aby kvůli pochybnostem o financování strany odstoupil. Klaus však svoji pozici uhájil, zatímco jeho kritici dostali nálepku "pučistů". Pilip s Rumlem z ODS odešli a založili Unii svobody. V červnu 2002 Pilip neobhájil poslanecký mandát a z české politické scény se stáhl. Od června 2004 do července 2007 byl viceprezidentem Evropské investiční banky.

Vzhledem k tomu, že zasedání jsou tak čtyři do roka, dostal se nakonec španělský investor ke stejným penězům, jako by obstavil kapesné školáka.

O Pilipovy luxusní byty nebyl zájem

Finanční potíže Ivana Pilipa se táhnou roky. Pilip se po výnosném angažmá v Evropské investiční bance, kde působil jako viceprezident, pustil do podnikání v realitách. Jeho firma rekonstruovala luxusní byty v Praze na Janáčkově nábřeží, do kterých investovala velké peníze, jeho manželka zároveň obchodovala s nemovitostmi ve Španělsku. Jenže přišla krize a s ní pád na realitním trhu.

O Pilipovy luxusní byty najednou nebyl zájem. A bez jejich prodeje nebyl schopen splácet úvěry, které si nabral.

Mezitím se přestalo dařit i jeho manželce a celá rodina se dostala do finančních potíží, které například vyústily v prodej jejich zámku v Trnové u Prahy, který měl údajně cenu sedmdesát milionů korun. Úpadek své firmy Pilip ohlásil na začátku roku 2012.

Dnes Pilip přednáší na vysoké škole ekonomiku a problematiku Evropské unie a je členem dozorčích rad nemocnic v Pardubickém kraji.

Právě díky podnikatelským neúspěchům loni v únoru budilo rozpaky, že má Pilip pomáhat zachraňovat nemocnice Pardubického kraje. Reakce zdravotníků na sebe nedaly dlouho čekat.

"Zásadně nesouhlasíme s nominací do orgánů akciové společnosti Chrudimská nemocnice. Výsledky dosavadní práce nesvědčí o dobré kompetenci pro výkon funkce," psali přednostové Chrudimské nemocnice hejtmanovi.

,