Bývalý ministr financí Ivan Pilip (25. listopad 2013)

Bývalý ministr financí Ivan Pilip (25. listopad 2013) | foto: Petr Topič, MAFRA

Ivan Pilip je novým šéfem dozorčích rad nemocnic. Až na Pardubice

  • 23
Bývalý ministr financí a školství Ivan Pilip se stal novým předsedou dozorčích rad chrudimské, svitavské, ústeckoorlické a litomyšlské nemocnice. V pátém a největší krajském zařízení, pardubickém, je zatím místopředsedou.

Ivan Pilip, muž, který býval v devadesátých letech jedním z nejvlivnějších politiků v zemi, je už nějaký čas členem dozorčích rad všech pěti nemocnic Pardubického kraje.

Nyní, po odstoupení náměstka hejtmana Romana Línka, který se stal členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, Pilip povýšil.

"S předsedou Línkem odstoupil i místopředseda dozorčích rad hejtman Martin Netolický. Stejně jako v dalších firmách, kde má kraj zastoupení, jmenoval do dozorčí rady svého úředníka (vedoucího odboru zdravotnictví Miroslava Gregora) a pokračuje v trendu odpolitizování dozorčích rad společností. Na místo předsedy byl zvolen ekonom Ivan Pilip," uvedla krajská tisková mluvčí Zuzana Nováková.

Podle Pilipa pro jeho jmenování hovořila hlavně zkušenost. "Jsem ze zástupců navržených krajem v dozorčích radách nejdéle, přes dva roky," uvedl.

V Pardubicích se ale Pilip stal jen místopředsedou, předsednické místo zatím obsazeno nebylo. "V Pardubicích volila dozorčí rada jinak než v ostatních nemocnicích a Pilipa dosadila na pozici svého místopředsedy," řekl Netolický.

Podle vicehejtmana Línka, který byl hlasování v Pardubicích přítomen, bude Pilip už příště předsedou zvolen. "Někdo se neúčastnil, došlo k patu, jsem přesvědčen, že příště už zvolen bude," řekl.

Další personální změny v nemocnicích lze očekávat až ve spojitosti s chystaným sloučením nemocnic do jediné firmy.

"Ale to je věc nových stanov a nové organizační struktury nástupnické společnosti. Více budeme vědět v průběhu května," dodala Nováková.

Z ministerstva přes reality k záchraně nemocnic

Ivan Pilip dnes přednáší na vysoké škole ekonomiku a problematiku Evropské unie. V devadesátých letech byl ministrem školství a financí. V listopadu 1997 Pilip spolu s Janem Rumlem vyzval předsedu ODS Václava Klause, aby kvůli pochybnostem o financování strany odstoupil.

Klaus však svoji pozici uhájil, zatímco jeho kritici dostali nálepku pučistů. Pilip s Rumlem z ODS odešli a založili Unii svobody, se kterou však neuspěli.

V roce 2002 se Pilip z české politické scény stáhl. Od června 2004 do července 2007 byl viceprezidentem Evropské investiční banky. Po výnosném angažmá, kde působil jako viceprezident, se pustil do podnikání v realitách.

Jenže přišla krize a s ní pád na realitním trhu. O Pilipovy luxusní byty nebyl zájem, on pak nebyl schopen splácet úvěry. Právě kvůli podnikatelským neúspěchům budilo rozpaky, že by Pilip měl pomáhat zachraňovat nemocnice Pardubického kraje.