Ukrajinská vlajka nad budovou továrny Isolit Bravo

Ukrajinská vlajka nad budovou továrny Isolit Bravo | foto: Isolit Bravo

Vlajka Ukrajiny nad továrnou. Byznys není vše, říká její majitel

  • 72
Kvido Štěpánek, majitel Isolitu Bravo, připomíná továrníky z Baťových časů. Zajímají ho jeho zaměstnanci, stará se o město. Nyní vyvěsil se svými ukrajinskými pracovníky na fabriku vlajku Ukrajiny na výraz podpory jejich i celé země.

Vlajky České republiky a Evropské unie vlají nad společností Isolit-Bravo v Jablonném nad Orlicí trvale. Ve čtvrtek k nim tamní pracovníci z Ukrajiny přidali vlajku svoji. A spolu s nimi i ředitel a majitel Isolitu Kvido Štěpánek.

"Odstartovali jsme tak hnutí Freedom before Business, ač jsme průmyslovou firmou. Svoboda musí být přednější, než obchodní zájmy!" řekl Štěpánek.

Díly pro automobilový průmysl, kuchyňské přístroje, motúčka a další kovové předměty vyrábí a montuje v Jablonném nad Orlicí necelá pětistovka zaměstnanců, mezi nimi pracuje i 37 Ukrajinců.

A to dlouhodobě, služebně nejstarší pracovník už od roku 1997. Jsou to většinou kvalifikovaní nástrojaři. "Jsem s nimi spokojen, jsou to dobří lidé," říká ředitel.

Podle něj nemusí být vyvěšení ukrajinské vlajky, jakožto symbol podpory země zčásti okupované Ruskem, ojedinělým gestem. "Moje možnosti jsou omezené, ale hodlám oslovit dosavadní podnikatele roku, s nimiž udržuji kontakt, aby se připojili. Jsou zkrátka věci důležitější než byznys."

Jeho firma nakupuje i prodává v Rusku i na Ukrajině, její obchody tvoří jednotky procent. Ale na rozdíl od řady českých politiků podle Kvida Štěpánka mají protesty proti ruské invazi, popřípadě vyjádření podpory Ukrajině, význam i s rizikem negativního vlivu na obchodování firem.

"Připomeňme si dobu komunismu, kdy nás strašili, že změna orientace ekonomiky není možná a že kdyby Sovětský svaz neodebíral naše výrobky, tak se u nás všechno zhroutí. A pak se ukázalo, že to není pravda. Strom života je zelený, vždycky se nějaké cesty najdou a nejhorší je bát se a nic neudělat."

Majiteli úspěšné jablonské firmy se zájmem o historii připomíná současné vměšování Ruska do dění na Ukrajině a nedávné události na Krymu dvě mimořádná data českých dějin.

"Když jsme tady v Sudetech, nabízí se analogie s rokem 1938, kdy většina Němců spontánně vítá německá vojska a připojení k sousední německé říši,. Na druhém místě mě napadá to, co jsem prožil na vlastní kůži jako jedenáctiletý chlapec v roce 1968," dodává Kvido Štěpánek.