Nejvýznamnější stavbou za poslední léta je nový plavecký areál.

Nejvýznamnější stavbou za poslední léta je nový plavecký areál. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Za dvacet let Pardubice vylepšily bazén a arénu. Na víc už nezbylo

  • 11
Pardubice mají velmi málo možností k tomu, aby se pochlubily tím, co tady za poslední desetiletí vyrostlo. Z větších akcí stojí za zmínku snad jen opravený plavecký areál a přestavěný zimní stadion.

Pokud by se člověk z Pardubic nečekaně probral z kómatu, do kterého upadl někdy v roce 1989, neměl by žádný velký problém zorientovat se v ulicích svého města. Od revoluce se totiž Pardubice změnily jen kosmeticky. Třída Míru vypadá stále jako v 70. letech minulého století, nádraží se za 60 let provozu změnilo jen decentně a jeho okolí dokonce vůbec. To samé se dá říct o Tyršových sadech.

"Za poslední dvě desetiletí se Pardubice dopředu neposunuly vůbec, spíše bych řekl, že couvají," říká architekt a zastupitel města Aleš Klose.

Náhle probraný člověk by se asi nejvíce divil na Masarykově náměstí, kde vyrostl věžák Magnum a obří nákupní centrum AFI Palác.

"Ten však město spíše poškodil. Život se tam přesunul z celého centra a to tak začíná skomírat. Pohled na Grand nebo třídu Míru je vyloženě smutný," uvedl další architekt a zastupitel Milan Košař.

Příjemné překvapení by pak ale přišlo v Polabinách, kde jednak rozkvetlo sídliště a také vyrostl moderní univerzitní kampus, který byl i architektonicky oceněn. Také zámek a okolí značně prokouklo.

Ovšem je poctivé říct, že většinu všech zmíněných staveb neplatila radnice. Stejně jako třeba kritizovanou přeměnu Grandu na kino a nákupní centrum platili soukromí investoři nebo stát.

Radní se vlastně zasadili o pouhé dvě skutečně významné stavby, které změnily tvář Pardubic. Na začátku tisicíletí opravili chátrající zimní stadion, který se po druhé etapě v roce 2008 změnil na moderní arénu.

Cena? Půl miliardy korun. Za stejné peníze pak loni radní přeměnili starý plavecký areál na akvapark s opraveným padesátimetrovým bazénem. "Oprava se podle mého povedla. První rok ukázal, že návštěvnost je slušná a že lidé si do akvaparku cestu najdou," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Na druhou stranu je třeba zmínit řadu menších změn. Dvě z nich jsou spojené s bývalou starostkou prvního obvodu Hanou Tomanovou. Za opravu náměstí za divadlem sklidila kritiku, naopak přeměna náměstí Legií dopadla před koncem jejího funkčního období v roce 2010 dobře.

Kontroverze vzbudila i oprava sídliště Karlovina. Magistrát pak investoval stovky milionů do oprav škol a školek. Ve druhém případě stavěl i nová zařízení, protože kapacita těch stávajících už nestačila.

"Během posledních šesti let město investovalo do rozvoje mateřských škol zhruba 100 milionů korun. Ve školkách tak přibylo 727 nových míst," uvedla mluvčí města Nataša Hradní.

K tomu je nutné přičíst i to, že kraj opravil chátrající Reálku na Komenského náměstí, Vodovody a kanalizace za evropské peníze opravily kanalizační síť, město získalo kvalitní protipovodňová opatření nebo že radnice za zhruba 20 milionů postavila skatepark a za 80 opravila Pasáž.