Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

I druhý úplatkář z poličské knihovny odešel od soudu s podmínkou

  • 2
Další z majitelů firem, který se pokusil uplatit ředitele knihovny v Poličce Jana Jukla, dostal roční trest s osmnáctiměsíčním odkladem. Topenář Jaroslav Mašek nabízel řediteli třicet tisíc za získání zakázky za 650 tisíc korun.

Když ředitel knihovny v Poličce Jan Jukl loni v létě vypsal výběrové řízení na firmy, které měly knihovnu opravit, dvě ze šesti firem mu nabídly úplatek. Jukl kontaktoval policii a úplatkáře dostal před soud. (o vývoji případu čtěte také v předchozím článku).

Topenář Jaroslav Mašek z České Třebové nabídl Juklovi úplatek s tím, že slyšel, že se to tak všude dělá. Měl ale smůlu. Skrytou kamerou ho přitom natočili policisté.

"Domluvili bychom se, vyfakturoval bych to, vyúčtoval, peníze bych vám dal do obálky, aniž by o tom někdo věděl. Jako se to dělá na městských úřadech," říká Mašek řediteli na záběrech policejní kamery.

Když se Jukl podivil, Mašek mu vysvětlil: "To je naprosto běžná praxe." I na policejních záběrech ale bylo vidět, že uplácet neumí.

"U první kauzy jsem měl pocit, že ten člověk se chová jako zkušený matador, má plán a ví, jak to udělat. V tomto případě ne," uvedl Jukl.

Druhý úplatkář působil oproti prvnímu nejistě

Mašek na rozdíl od rovněž usvědčeného Ladislava Sterenčáka podle Jukla působil jako člověk, pro něhož uplácení není běžnou praxí.

"Jako by si říkal, že by byl blbý, kdyby to nedělal, když to dělají všichni," uvedl Jukl.

Přestože policejní důkazy v obou případech uplácení byly zřejmé, ani jeden z řemeslníků se nepřiznal. Jejich obhájci navíc předkládali nejrůznější důvody, proč by měli být zproštěni viny.

Například obhájce Ladislava Sterenčáka tvrdil, že instalatér ve skutečnosti nevěděl, že jedná s ředitelem. Obhájce Jaroslava Maška se zase pokoušel soud přesvědčit, že jasnou nabídku třiceti tisíc nemyslel vážně.

"Řekl, že za každou cenu to nemusí mít. Obžalovaný tedy ve skutečnosti na zakázce netrval," uvedl obhájce Karel Baborák. Ten se pak s výpisem z obchodního rejstříku v ruce pokoušel dokázat, že topenář uplácel ředitele, který ředitelem nebyl.

Předseda Okresního soudu ve Svitavách Bohumil Kotala ale jakoukoliv pochybnost o Maškově uplácení odmítl.

"Jeho vyjádření bylo naprosto jednoznačné. Nabízel procenta za to, že zakázku vyhraje. On sám na nahrávce označil své jednání za neetické," uvedl Kotala.

Ředitel knihovny Jan Jukl kvůli korupci vypsal nové výběrové řízení a vybral firmu, která cenu stáhla pod půl milionu. "Přihlásilo se sedm firem a nikdo to už nezkoušel, i když nevěděli, co se tu odehrálo," uvedl.