Zřícenina hradu v Brandýse nad Orlicí

Zřícenina hradu v Brandýse nad Orlicí | foto: Sdružení pro záchranu hradu Brandýs nad Orlicí

V Brandýse nad Orlicí zachraňují hrad, který už stovky let pustl

  • 4
Před koncem loňského roku se na hradě v Brandýse nad Orlicí poroučela dolů klenba posledního okna. Zmizel jakýsi symbol zříceniny. Na návštěvníky to zapůsobilo jako neblahé znamení, že hrad vstupuje do poslední fáze svého zániku. Ve skutečnosti se rozbíhá jeho záchrana.

Hrad stojí už přes 700 let a po většinu této doby byl zpustlý - jeho pánové či nájemníci si v něm moc času nepobyli. Teď zřícenina hradu na ostrohu nad Tichou Orlicí ožívá. Stavbaři zpevňují zatím alespoň jeho sklepy.

Zdánlivě neúprosnému osudu památky se před časem postavil spolek Sdružení pro záchranu hradu Brandýsa nad Orlicí. Hrad dostal před lety od města do správy jako výpůjčku a vedle prvních nezbytných prací vypracoval mimo jiné i koncepci jeho záchrany.

Tu nejprve před dvěma lety zastupitelé spláchli ze stolu, ale po zjištění, že nové rozdělení daní přinese městu větší příjmy než kdykoli předtím, se odhodlali k činu. Koncepci zpracovanou odborníky loni v prosinci schválili a nyní se již na hradě začíná pracovat.

"Ještě než země rozmrzla, začala najatá firma s pracemi na výdřevě sklepení, po rozmrznutí už by nemuselo vydržet. V květnu začnou práce na zajištění a konzervaci torza zdiva hradního paláce, které se rozpadá," řekl starosta Petr Tomášek.

Obnovu musí vybraná firma provést s maximální snahou zachovat původní ráz památky. Město chce letos investovat do hradu jeden milion korun.

"Požádali jsme o 700 tísíc z dotačního programu Ministerstva kultury obnova památek v havarijním stavu. Výsledky budou známy v jarních měsících. Práce by měly pokračovat i v dalších letech. Celkovou sumu tři až pět milionů korun, tedy náklady na první etapu koncepce na záchranu hradu, nejsme schopni zaplatit najednou," dodal starosta.

Vstupovat na hrad je nebezpečné

Prolomení předchozí nedůvěry a váhání majitele oceňuje předseda spolku pro záchranu hradu Michal Slánička.

"Dá se pochopit, když někteří zastupitelé říkají, že hrad nemá prioritu v době, kdy město není schopné už léta opravit chodníky a ulice. Ale jestliže předkové zařadili hradní zříceninu do seznamu kulturních památek, pak je péče o ni naplněním litery zákona. I kdyby nechali dnešní představitelé města hrad spadnout úplně, jeho vyškrtnutí ze seznamu kulturních památek je naprosto nereálné,“ řekl Slánička.

Turistům připomněl, že vstup na zříceninu je jen na vlastní riziko. "Je nebezpečné některé části hradu navštěvovat. Například jsem proti tomu, aby někdo lezl do sklepení a nedejbože tam rozdělával ohníčky. Nemůžeme garantovat, že při návštěvě sklepení nedojde k dalšímu propadu kleneb. I proto jsme odvolali pro rok 2013 veškeré dřívější průvodcovské aktivity, které na hradě byly,“ dodal.