Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Chrudim stále trápí opuštěný hotel Bohemia, majitelé sliby nesplnili

  • 4
Už čtyři roky je hotel Bohemia v Chrudimi uzavřen a rozkopané prostranství před ním hyzdí město. Majitel nepodniká nic a vyčkávají i radní. Opozice to kritizuje. Krajský soud se tento týden zabýval pokusem o dotační podvod při modernizaci hotelu.

Sníh je k prostoru před chrudimským hotelem Bohemia milosrdný. Po většinu roku ale lidé před někdejší pýchou města vidí za plotem opouštěné staveniště.

Modernizaci hotelu hrazenou z unijní dotace v roce 2013 přerušilo policejní vyšetřování, podle obžaloby osm obžalovaných a tři společnosti - Homa holding, Cettus a Metrostav - se coby organizovaná skupina snažili získat asi devět milionů korun. K některým stavebním pracím údajně vůbec nedošlo, v dalších případech stavbaři použili levnější materiál nebo jiný stavební postup.

Kauza hotel Bohemia

Podle obžaloby se pokusilo osm lidí a tři firmy při modernizaci hotelu Bohemia poškodit zájmy Unie a spáchat dotační podvod. Obžaloba tvrdí, že se v roce 2012 dohodli zástupci investora společnosti Homa holding, technického zástupce investora firmy Cettus a stavební firmy Metrostav, že neoprávněně odčerpají nejméně devět milionů korun. Podle spisu některé stavební práce vůbec neproběhly, v některých případech došlo ke změně materiálu. Dotace na modernizaci chrudimského hotelu přitom měla dosáhnout 43 milionů korun.

Hotel patří společnosti Homa holding, kterou původně kontroloval průmyslník a zbrojař Jaroslav Strnad, ale později firmu i s hotelem prodal společnosti Bazcom. Její zástupci hned od začátku slibovali, že určitě chtějí rekonstrukci dokončit. Jenže jediným viditelným posunem je to, že si společnost Bazcom zajistila prodloužení stavebního povolení.

„Projekt je odsouhlasený, nikdo ho nezrušil, mohou stavět, řízení u soudu na to podle mne nemá žádný vliv,“ uvedl vedoucí odboru výstavby Městského úřadu v Chrudimi Vladimír Bálek.

Předseda představenstva společnosti Bazcom Jiří Mařas naposledy před třemi lety pro MF DNES uvedl, že firma chce do chrudimského hotelu investovat.

„Ekonomický smysl má tato transakce samozřejmě jedině v případě, že hotel bude mít nějakou budoucnost. Cílem společnosti je hotel uvést do provozuschopného stavu,“ uvedl tehdy Mařas. Nyní jen vzkázal, že se nechce o věci bavit.

Parkoviště musí být pod zemí, řeklo město

Vedení města se pokoušelo firmu Bazcom přesvědčit, aby o dostavbě jen nemluvila. Ale bezvýsledně. Hlavním problémem je stavba podzemního parkoviště před hotelem na pozemcích města, která má stát přes třicet milionů korun, a to je pro firmu příliš.

„Společnost měla snahu se s námi domluvit, aby parkoviště bylo jen povrchové, ale to je v rozporu s územním plánem i platným povolením,“ uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček (SNK-ED).

Chrudim ale nemá možnost majitele hotelu k něčemu nutit. Zatímco v minulosti hotel za pronájem pozemku pod parkovištěm platil 60 tisíc korun ročně, v souvislosti s plánovanou stavbou podzemního parkoviště musí uhradit jen tisíc korun ročně. Zastupitelé v minulosti schválili nájemní smlouvu, která nepamatovala na možnost, že hotel stavbu nespustí.

„Je to hrozné, kdykoliv jedete kolem, vidíte z kruháku ten nepořádek. Troufám si tvrdit, že se s vlastníkem nejedná dost, měli bychom požadovat náhradu škody,“ řekl chrudimský zastupitel František Pilný (ANO).

Místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček (ČSSD), který s firmou Bazcom jedná, to nechtěl komentovat. Vedení města podle všeho doufá, že posun ve věci by mohl přinést rozsudek, který určí, zda společnost Homa holding se skutečně provinila, či nikoliv.