Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek

Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek metrů za hranicí určenou pro obytnou výstavbu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Načerno postavená vila v pardubickém parku se pomalu mění na legální

  • 757
Bez stavebního povolení a v rozporu s územním plánem postavená vila podnikatele Miloše Holečka v Pardubicích má už téměř volnou cestu k legalizaci. Veřejným projednáním prošla změna územního plánu, která má přeřadit část pozemku pod domem z rekreační zeleně na bydlení předměstské.

Definitivní posvěcení budou mít v rukou zastupitelé města nejspíše v březnu. A zatím se nezdá, že by honosný dům postavený v parku Na Špici nedaleko soutoku Labe a Chrudimky chtěli odstranit. Už několikrát vyšli Holečkovi vstříc.

Primátorka Štěpánka Fraňková, stejně jako další politici z vedení města, přitom před časem kategoricky prohlašovali, že dům bude muset jít k zemi. 

"Při změně územního plánu se na území pohlíží tak, jako by tam žádná stavba nestála, legálně tam také nestojí. Přiřazuje se část pozemku o výměře asi 500 metrů čtverečných do plochy pro bydlení, což je vzhledem k zastavitelným plochám, vymezeným v rámci pardubického územního plánu, nepatrná část. Z hlediska urbanistické koncepce to nemá žádný vliv,“ řekla Kamila Zárubová z odboru hlavního architekta města.

Dům stojí v lokalitě Na Ležánkách na pozemku, který není celý určený k výstavbě, část je vedena jako rekreační zeleň. O odstranění stavby v minulosti rozhodl Nejvyšší správní soud.

Zastupitelé však v červnu 2012 odhlasovali, že bude pořízena změna územního plánu, která by ji dovolila zpětně zlegalizovat, a následně stavební úřad přerušil exekuční řízení, které směřovalo k demolici objektu.

Změnu Holeček platí architektonickému ateliéru najatému městem. Architekt a radní Pardubic Milan Košař považuje ústupek ze strany Pardubic za chybu. "Je to naprosto nestandardní postup, ale zastupitelstvo takto rozhodlo a procesně je to v pořádku," řekl.

Žádost o změnu územního plánu ve prospěch manželů Holečkových předložil zastupitel ODS Miroslav Baťa.

Podle Košaře sice nebylo nutné trvat na demolici černé stavby, ale město mohlo podnikateli uložit citelnou sankci. "Rozumný kompromis mohl být, aby zaplatil značnou pokutu, což by asi tehdy udělal rád, a z ní se třeba mohla financovat část úprav parku Na Špici, které město chystá,“ uvedl Košař. Za nelegální stavbu dostal Holeček pokutu 200 tisíc korun.

Podle vedoucího stavebního úřadu Jiřího Vopršala bude po schválení změny územního plánu možné stavbu dodatečně legalizovat. Přerušené exekuční řízení by bylo zastaveno, další sankce nemají opodstatnění.